Avslutad | Klockor – Lördag 27 oktober 2018
TAG HEUER, Carrera, Cal 17 (ETA 2894-2), Serie nr. SE9753, Ref nr. CV2113-0, Boett nr. CV2113-0, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014/FP5, ca 2005.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 2694, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 36587, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1910.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 47416, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
TISSOT, Antimagnetique, 30,5 mm, Cal P.C. 27, Serie nr. 1314423, Boett nr. 1305807, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1942.
GIRARD A GENEVE, fickur, 47 mm, Boett nr. 29558, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, mönster, ca 1880.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 79173, Serie nr. P971765, Cal 2235, Verk nr. 0672097, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-DE5/468 B, cert, februari 2002, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16710, Serie nr. P977159, Cal 3185, Verk nr. 3 8940357, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-DE4/801, cert, februari 2002, box (ej komplett), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Tapestry Dial", Ref nr. 16233, Serie nr. R518649, Cal 3135, Verk nr. 5053504, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523H.18-M8/455 B cert, februari 1989, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. CE2857, Ref nr. CV2014.BA0786, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref. nr. FAA018-Y-W7/3101 Y, cert, februari 2007, box, ytterkartong.
FICKUR, 49 mm, Boett nr. 69689, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1935.
ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 2542, Serie nr. 06941015, Boett nr. 450D442, 18K guld, manuell, plexiglas, saknar sekundvisare, skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 4564, Serie nr. 91734212, PIC nr. 231.10.39.60.02.001, Ref nr. ST 396.1118, Boett nr. 196.1118, herrur, 38,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1587/986, ca 2016.
IWC, Schaffhausen, Portofino, Cal 59210, Serie nr. 3829908, Ref nr. IW510104, Boett nr. 5266908, herrur, 45 mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservindikator (8-dagars), glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert, april 2016, box.
OMEGA, Constellation, Chronometre, s.k. "Pie-Pan", Cal 505, Serie nr. 16033358, Ref nr. KO 2852, Boett nr. 2852 11 SC, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1958.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25, fat four), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. W187931, Cal 3135, Verk nr. 7163108, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93153-18-W6/401 B, cert, december 1995, box, ytterkartong.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Overseas, Cal 1137, Serie nr. 880524, Ref nr. 49140, Boett nr. 717249, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), stort datum, utbytta visare, integrerad originallänk, viklås (utbytt), Ref nr. 3004/1 ca 2004.
CITY, herrur, 36,5 mm, Boett nr. 340520, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 49 mm, Serie nr. 4352617, Boett nr. 5187623, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1913.