Avslutad | Pant – Tisdag 20 november 2018
GOEBEL HUMMEL, Bordslampa med figurin i porslin, Flicka på staket, höjd 27cm, MJ Hummel, W Goebel, Tyskland
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Seamaster Professional (300m/100ft), Cal 1538, Snr.91348711, Refnr.22218000, herrur, 41mm, stål, quartz ( behov av batteri byte), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, Ref nr. 1503/825, 2st extra länkar, cert Jan -14 Huke, box, ytterkartong
Visa varaKonst Övrigt
Beverloo Corneille (1922-2010), tavla, grafiskt blad, komposition med fåglar och kvinna, signerad, 1995, nr. XXV/XXX, ca 41cm x 45cm (inkl inramning), liten rispa i glas
Beverloo Corneille (1922-2010), tavla, grafiskt blad, komposition med kvinna och fågel, signerad, 1996, nr. 162/300, ca 34cm x 25cm (inkl inramning)
Beverloo Corneille (1922-2010), tavla, grafiskt blad, komposition med kvinna och fågel, signerad, 1997, nr. HC 4/15, ca 30,5cm x 44,5cm (inkl inramning).
GLOBAL SAI, kökskniv, brödkniv tandad, G-9, Cromova 18, rostfritt stål, 34cm, Yoshikin, Japan. Ej med på visning.
GLOBAL SAI, kökskniv, filekniv, G-21, Cromova 18 rostfritt stål, knivblad 16cm, inkl. skaft 29cm, Yoshikin, Japan. Ej med på visning.
REIJMYRE Glasbruk, Kanna, glas, röd med genomskinligt handtag, design Monica Bratt, höjd 32cm, Ø10cm, små rispor, 1950-tal.
Skaldjursbestick 8st, Dacapo, hummergaffel, rostfritt stål, längd 20,5cm, motiv hummer/ krabba baksida
Grillbestick 12 delar, Selected By Leif Mannerström, 6 gafflar och 6 knivar i rostfritt stål med trähandtag
FRANCIS FRANCIS!, Espressomaskin, X1, chrome/ stål, design Luca Trazzi, Snr. 430845, mjölkskummare kapacitet 1,2liter, espressohandtag, sladd. . Ej med på visning.
ALESSI, Vinöppnare/ korkskruv, Anna-G, svart, designer Alessandro Mendini, höjd 24,5cm Ø7cm
EME, bestick 16 delar, stål inox 18/10, Matkniv 2st 234mm, Bordskniv 4st 212mm, Matgaffel 6st 201mm, Efterättssked 4st 180mm, bruksskick, Italien
CAMEO China, Assietter 2st, porslin, Pure White Collection, fyrkantig 19,5cm x 19,5cm
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, La Passion, Ø38mm, quartz, datum, refnr: LP-125, stål, ytligt repig länk, litet nagg i glas