Avslutad | Klassiska – Lördag 20 oktober 2018
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,67 ct, ca Ca(M)/SI 1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Kurt Ribbhagen, Stockholm 1988, stl 18,75 mm, vikt 5,1 g, skada på sargfattningen.
BROSCH, 18K guld, ametist ca 3,50 ct, odlade pärlor, ca 3,0-3,5 mm, Stockholm 1967, stl 3,0 x 3,0 cm, vikt 6,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 71 cm, lås i 18K guld, vikt 50,7 g, knutet.
HÄNGE, 18K vitguld, 137 briljant- och 38 baguetteslipade diamanter ca 2,50 ctv, kors, höjd 4,6 cm, vikt 13 g, en saknas.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,7 ct, 43 briljantslipade diamanter ca 2,15 ctv, ca W/SI, vikt 13,9 g, skadad ringskena, en diamat är skadadm mittstensn sitter något löst.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,54 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, brilljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 20,25 mm, vikt 10,2 g, sprickor i guldet.
ARMBAND, 18K guld, delvis rodinerat, 29 briljantslipde diamanter ca 4,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 20 cm, vikt 57,8 g, ett par stenar är skadade.
VAN GOGH, ring, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, diamanter , 1960-tal, ej stämplad Van Gogh, stl 16,5 mm, vikt 13 g, 3 smaragder saknas.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(F-G)/ P2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist, 6 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17 mm+, vikt 4,7 g.
ANTON MICHELSEN, brosch, 18K guld, månsten, signerad Sengel, Stockholm 1952, stl 6,0 x 4,0 cm, vikt 13,9 g, graverad.
CARL FREDRIK LILLJA, brosch, 18K guld, antik, emalj, Stockholm 1848, stl 5,5 x 5,0 cm, vikt 5,0 g, bucklor, lagningar och små skador.