Avslutad | Moderna – Lördag 13 oktober 2018
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Irontree", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 47 cm, vikt 19,5 g.
REY URBAN, manschettknappar, sterlingsilver, signerade, Stockholm 1983, vikt 13,5 g, originaletui.
REY URBAN, skål, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1979, höjd 4 cm, diameter 4,8 cm, vikt 58 g, originaletui.
ENGELBERT, collier, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,38 ctv, ca TW/VS, längd 43,5 cm, vikt 44,6 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 16,8 g.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 8 mm, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 8 mm, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt cert AGS 0010355409 0,40 ct R(D)/VVS 2, 20 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv ca TW-W/VS2-SI1, stl 15,5 mm, vikt 2,0 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Forever Love, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, diameter 12 mm, vikt 2,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca LY/P1, längd 45 cm, vikt 3 g.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, onyx, diameter 13 mm, stift, vikt 6,6 g, origanletui.
CHOPARD, hänge/kedja, Happy Diamonds Love, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, 39 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, TW/VVS, ref.nr. 79/2899-20, serie.nr. 2672102, längd 59 cm, vikt 21,9 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, creoler, Love Band Earrings, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, diameter 16,0 mm, vikt 3,3 g, originaletui och ask.
MATTI HYVÄRINEN, manschettknappar, sterlingsilver, Sirokoru, Turku 1972, stl 2,2 x 2,2 cm, vikt 20,6 g.