Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 oktober 2018
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 9712914, Boett nr. 10400126, stål, ankargång, skadad urtavla, defekt, visare saknas, glas skadat, ca 1943.
Klockor Minerva
MINERVA, stoppur, 51 mm, vitmetall, mekanisk, 60 sek / 30 min, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4630564, Boett nr. 5427998, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, fickur, 52,5 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4247931, Boett nr. 5117401, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1913, fickurskedja i metall, läderpåse, ytterboett i vitmetall.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1890417, Boett nr. 2850507, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i metall.
TISSOT, PR 100, Boett nr. P 360/460, herrur, 33 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, ca 1995.
RICOH, herrur, 36 mm, Boett nr. 231004, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, originallänk, ca 1990,
ZENITH, fickur, 54 mm, Serie nr. 2226377, Boett nr. 3022211, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1918.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 45 mm, Cal 495 (17 stenar, 12 size), Serie nr. 37349533, Boett nr. 6966047, doublé (10K gold filled), ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1938.
CERTINA, Certronic, Cal 29-151 (ESA 916 2), Boett nr. 740.3505.41, herrur, 37 x 38,5 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
CERTINA, herrur, 33 mm, Boett nr. 115.1086.41 A, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1990.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 483, Serie nr. 19597248, Ref nr. MD 511.088, Boett nr. 511.088 (C.B), doublé (20 micron), manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, ca 1962, metallänk ej original (skadad).
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 161, Serie nr. 18668973, Boett nr. MA 141-62, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1961, fickurskedja i metall.
Klockor Lemania
LEMANIA, damur, 23 mm, Cal 4500, Serie nr. 1040054, Boett nr. 9031 PA, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 5070562, Boett nr. 5070562, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, visare av, monogram, ca 1929.
OMEGA, Genève, fickur, 48 mm, Serie nr. 38406964, Boett nr. 121.1740, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1974.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 20, Serie nr. 584173, Boett nr 682091, herrur, 22 x 32,5 (38) mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, fasta bandstift, ca 1935.