Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 oktober 2018
TISSOT, Saphir, damur, 17,5 mm, Cal 709-2, Serie nr. 12813184, Boett nr. 17138 39, vitguldsdoublé, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Serie nr. 846490, Boett nr. 9255544, stål, ankargång, skadad urtavla, defekt, glas skadat, bucklor, ca 1936.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 40,6L.T2.15P, Serie nr. 7446271, Boett nr. 8267491, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1930.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 3240817, Boett nr. 3240817, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1914.
ZENITH, fickur, 48,5 mm, Cal 18-28-3-P, Serie nr. 3182939, Boett nr. 5339417, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1939.
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 4916748, Boett nr. 5825368, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1924.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 5262193, Boett nr. 6023585, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1918.
OMEGA, fickur, 52 mm, "Rödtolva", Serie nr. 5118190, Boett nr. 6019664, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1918.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, "Rödtolva", Cal 19 LB, Serie nr. 6328061, Boett nr. 7158230, silver (800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1925.
OMEGA, fickur, 51 mm, "Rödtolva", Serie nr. 4886574, Boett nr. 5744446, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, visare lös, ca 1916.
CERTINA, Argonaut 280, Boett nr. 824.3706.41, damur, 27 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1970.
ZENITH, damur, 24 mm, Cal 88.8-6, Serie nr. 4154470, Boett nr. 8914114, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1952.
Klockor Citizen
CITIZEN, herrur, 31,5 mm, Serie nr. 91000594, Boett nr. 4-020189TA, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1979, metallänk ej original.
TISSOT, Actualis, Cal 2130, Serie nr. 17205510, Boett nr. 35012-2, damur, 27,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1974.
PIERCE, herrur, 31 mm, Boett nr. 311201, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
CERTINA, damur, 20,5 mm, Serie nr. 5967510, Boett nr. 1701.125, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40,6L.T2.15P, Serie nr. 8273660, Boett nr. 7973864, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1928.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40,6L.T.1, Serie nr. 6992266, Boett nr. 7848060 (CB), doublé (skadad), ankargång, skadad urtavla/visare, sekundvisare saknas, bucklor, ca 1928, fickurskedja i metall.
OMEGA, "Carl Frigge, Torshälla", fickur, 50 mm, Serie nr. 4517578, Boett nr. 9215393, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, boett tillverkad av Fahys, bucklor, ca 1913.