Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 oktober 2018
DIVERSE KLOCKOR, 7 st, Citizen/Eweco/Timex/Corect/Damur/Facit/Eiger, damur, vitmetall/gulmetall, defekta, saknar delar.
DIVERSE KLOCKOR, 7 st, YSL/Fleurier/Zodiac/Citizen/Damur/Puma/Candino, damur, vitmetall/gulmetall, defekta, saknar delar.
DIVERSE KLOCKOR, 6 st, Nitella/Seiko/Buller/Candino/Timex/Date Seine, damur, vitmetall/gulmetall, defekta, saknar delar.
DIVERSE KLOCKOR, 6 st, Mondia/Enicar/Olma/Eiger/Tiger/Moretime, damur, vitmetall/gulmetall, defekta, saknar delar.
Klocktillbehör Övriga klockor
FÖRSTORINGSGLAS, Van Cleef & Arpels, 51 mm, vitmetall/glas/grått läder, skadad, etui.
Klocktillbehör Omega
BOK, "Omega Chronicle - Die geschichte von Omega-", tyska, 151 sidor, 215 x 215 mm, tryckt 2014, kartong.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
FOTOALBUM, Jaeger-Le Coultre, grått, svarta blad, 240 x 225 mm, fodral.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 50 mm, Cal 61 (7 stenar, 16 size), Serie nr. 15843096, Boett nr. 6137299, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1907, fickurskedja i gulmetall.
HERWINS, stoppur, 50 mm, vitmetall, mekanisk, 30 sek / 15 min, defekt, skadad boett, ca 1970.
AURORA WATCH Co, fickur, 55 mm, Serie nr. 53417, Boett nr. 1062146, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1900.
Klockor Doxa
DOXA, "C.O.Persson, Haparanda Imp", fickur, 52 mm, Boett nr. 714981, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, urverk ej signerat, bucklor, ca 1915.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 8318853, Boett nr. 9086457, silver (Boliden 0,800), ankargång, sekundvisare saknas, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1935, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Chopard
L.U.C, "C.F.Peyyersson, Tjellmo", Bikupan, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 66738, silver (0,800), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, nyckel.
FICKUR, 51,5 mm, Boett nr. 1116644, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1915.
Klockor Eterna
ETERNA, Chronomètre, fickur, 52 mm, Serie nr. 2143234, Boett nr. 2071144, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Siduna
SIDUNA, Prima, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 40300.24, silver (Boiliden, 0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
UNIVERSELL, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 56175 7, vitmetall, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, motiv, 1910.