Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018
ARMRING, 18K vitguld, 18 diamanter, äldre briljantslipade, briljant, åttkant och swisslipade diamanter. ca River-Ca(E-M)/VS-P2, stl 5,5 x 4,5 cm, vikt 16,4 g, två diamanter är trasiga, flera med nagg & naturaler, behov av omrodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct TW(F)/VS2, HRD report 14021001010, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g, mindre natural på rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant enligt svag gravyr 0,33 ct ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,23 ctv ca W-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.
COLLIER, 18K guld, 4-radig, matt framsida, polerad baksida, längd 44 cm, vikt 81,4 g, 2 säkerhetsåttor.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld, kuddslipad rubin ca 1,00 ct, 8 prinsess- och 20 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.
COLLIER, 18K, vitguld, briljant 0,25 ctv W/VS, 18 briljanter ca 0,50 ct ca TCR/P, vikt 43.5 g
MANSCHETTKNAPPAR, samt nål, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 9,0 mm och 6,0 mm, Leif Delins Guldsmide, Malmö 1993, stl 1,8 x 1,8 cm samt 1,0 x 1,0 cm, vikt 27,8 g, etui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, 2,4 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, längd 15/17 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade limekvarts, 10 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, höjd 2,6 cm, vikt 10,9 g.
RING, 18K guld, odlad pärla, 9 gammalslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,07 ct, ca Ca(N)/P1, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.