241 - 260 av 359
1...121314...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018

Klubbad för

RING, 14K vitguld, svart diamant ca 1,80 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, porositet, en briljant med nagg.

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K-L)/VS1, mindre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 7 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,00 ct, ca Cr-TCa/P, rosenstenar, höjd 3,5 cm, vikt 3,7 g, krokar med stopp, naturaler på rondisterna.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, platina, navette-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, orientalisk pärla, 1920-tal, längd 40 cm, vikt 7,2 g, lås i silver, etui.

Utrop: 15 000 kr

L BERTH, skål, silver, på kulfötter, Köpenhamn 1897, höjd 7 cm, 31,5x19 cm, vikt 515,1 g, bucklor, lagning på en ulfoten, troligen saknas glasinsats.

Utrop: 2 300 kr

MAPPIN & WEBB, set med smörknivar & smörgafflar, 12 delar, silver, Sheffield, 1900-talets början, längd 15-18 cm, vikt 292,6 g, en kniv och 2 två gafflar med löst handtag, etui.

800 kr

Utrop: 900 kr

TENNISARMBAND, 18K rosa guld, 63 briljanter ca 1,56 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 17,9 cm, vikt 8,2 g.

17 600 kr

Utrop: 19 600 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, ca 111 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,00 ctv ca TW-W/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,2 g.

7 100 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, rubin ca 1,20 ct, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv enl. gravyr, stl 17,5 mm vikt 4,6 g.

Utrop: 3 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ct enligt gravyr, ca W/SI, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.

10 400 kr

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,72 ct, River(D)/VS1, GIA inskription 6102643899 på rondisten, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.

30 000 kr

Utrop: 28 000 kr

BESTICKSERVIS, 99 delar, silver, Chippendale, 23 bordsknivar (12 korta och 11 långa), 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 6 efterrättsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättskedar, 12 mockaskedar, 6 bakelsegafflar, 1 uppläggningsked, 1 fiskkniv, 1 tårtspade, Finland 1978, total vikt 3390,6 g, schatull, efterrättsknivarna är svensktillverkade.

6 400 kr

Utrop: 7 200 kr

SYSKONRING, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, G. Dahlgren & Co, Malmö 1934, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 11 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 20,2 g.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 3,8 cm, vikt 4,8 g.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, ställbar längd, vikt 7,5 g.

Utrop: 13 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca W-Cr/P, längd 43 cm, vikt 15,3 g.

Utrop: 42 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad turmalin ca 0,60 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1975, stl 15 mm, vikt 6,6 g, turmalinen med slitna fasettkanter.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad southsea pärla, ca 12,5 mm, 60 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, vikt 6,2 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 3 800 kr