Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018
RING, 14K vitguld, svart diamant ca 1,80 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, porositet, en briljant med nagg.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K-L)/VS1, mindre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,00 ct, ca Cr-TCa/P, rosenstenar, höjd 3,5 cm, vikt 3,7 g, krokar med stopp, naturaler på rondisterna.
COLLIER, platina, navette-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W(H)/VS-SI, orientalisk pärla, 1920-tal, längd 40 cm, vikt 7,2 g, lås i silver, etui.
L BERTH, skål, silver, på kulfötter, Köpenhamn 1897, höjd 7 cm, 31,5x19 cm, vikt 515,1 g, bucklor, lagning på en ulfoten, troligen saknas glasinsats.
MAPPIN & WEBB, set med smörknivar & smörgafflar, 12 delar, silver, Sheffield, 1900-talets början, längd 15-18 cm, vikt 292,6 g, en kniv och 2 två gafflar med löst handtag, etui.
TENNISARMBAND, 18K rosa guld, 63 briljanter ca 1,56 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 17,9 cm, vikt 8,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, ca 111 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,00 ctv ca TW-W/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 1,20 ct, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv enl. gravyr, stl 17,5 mm vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ct enligt gravyr, ca W/SI, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,72 ct, River(D)/VS1, GIA inskription 6102643899 på rondisten, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.
BESTICKSERVIS, 99 delar, silver, Chippendale, 23 bordsknivar (12 korta och 11 långa), 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 6 efterrättsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättskedar, 12 mockaskedar, 6 bakelsegafflar, 1 uppläggningsked, 1 fiskkniv, 1 tårtspade, Finland 1978, total vikt 3390,6 g, schatull, efterrättsknivarna är svensktillverkade.
SYSKONRING, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, G. Dahlgren & Co, Malmö 1934, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g.
ARMRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 20,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 3,8 cm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, ställbar längd, vikt 7,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca W-Cr/P, längd 43 cm, vikt 15,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad turmalin ca 0,60 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1975, stl 15 mm, vikt 6,6 g, turmalinen med slitna fasettkanter.