Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018
RING, 18K vitguld, 8 droppslipade safirer, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K/18K guld, safirer, 78 åttkantslipade diamante ca 0,80 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 15,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, navettslipade safirer, diamanter ca 0,18 ctv, längd 18 cm, vikt 17,7 g
ARMRING, 18K vitguld, safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/VS-SI, ca 54×59 mm, vikt 61,3 g, något slitna fasettkanter på safiren.
BROSCH, 18K guld, bemålat porslin, Jesus och Maria, Warszawa, stl 4,4 x 3,7 cm, vikt 21,7 g, skador på målning, omgjord.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamnat ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 2,5 ct, navettslipade rubiner, 19 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 12,6 g. Rubinen har sprickor och nagg, en briljant med skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,99 ct, ca TW-W(G-H)/P1, briljantslipad diamant ca 1,15 ct ca TCr(I)/SI 1, 12 baguette- och 14 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 9,7 g.
ARMBAND, 18K guld, löv, öppningsbar, ca 64×54 mm, vikt 35,2 g, gravyr, Italienska stämplar.
BROSCH, silver, bärnsten, Jugend, tidigt 1900-tal, troligtvis Danmark, höjd 13 cm, vikt 32 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 1,15 ctv, Brown/VS- SI1, Valsta guldsmed, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, comfort fit.
ALLIANSRING, 18K guld, 8 briljanter ca 1,36 ctv, Coffee Brown/SI, Valsta guldsmed, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g, comfort fit.
BROSCH, silver/14K guld, 47 gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, varav mittstenen ca 0,87 ct, Österrike/Ungern 1922-37, 4,7x2,5 cm, vikt 8,6 g, en diamant saknas.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 10,6 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, HRD inskription på rondisten 180000036002, 43 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g, stenkuvert medföljer.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Stockholm 1948, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, mittstenen med litet nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,91 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, Engelbert, Stockholm 1973, stl 18,75 mm, vikt 5,3 g.