Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2018
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 9,0 g.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca W-Light Brown/VS-P, längd 18 cm, vikt 14,7 g, ett fåtal diamanter med nagg.
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, något oval i formen, blandslipad, 4,01 ct, IGI certifikat 245662930, naturliga håligheter på paviljongen.
ARMBAND, 18K vitguld, fantasilänk, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, brun färgton, längd 17,5 cm, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca W(H)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,75 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 18,4 g, mittstenen med fish eye effect.
RING, 14K guld, rubin ca 0,45 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE, silver/18K guld, kuddslipad safir, rosenslipade diamanter, höjd 4 cm, vikt 13,7 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, bergkristall, odlade pärlor, gammal- och rosenslipade diamanter, längd 44 cm, vikt 8,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv ca W(H)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, lapis lazuli, kulor ca 9 mm, längd 49 cm, lås och inlägg i 18K guld, vikt 52,8 g, knutet.
RING, 18K guld/vitguld, 5 gammalslipade diamante ca 1,50 ctv, brun färgton, ca P, stl 18 mm, vikt 5,2 g, diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS2, stl 16+ mm, vikt 3,6 g, Lyckoringen, Stockholm, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16+ mm, vikt 2,5 g, Lyckoringen, Stockholm, gravyr.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 1,50 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, äldre slipad diamant ca 0,64 ct, ca TCr(I)/SI2, åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 17 mm, vikt 12,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad granat, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.