Avslutad | Moderna – Lördag 18 augusti 2018
KEDJA/HÄNGE, silver/18K vitguld, odlad south sea pärla ca 11 mm, 64 diamanter ca 0,63 ctv, ca W/SI, längd 44,5 cm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South seapärlor ca 10,5 mm, 73 briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca W/VS, vikt 7,7 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld / guld, briljant ca 0,07ct ca W/VS, stl 15 1/4 (kan ej ändras), vikt 3,3 g
HÄNGE, 18K vitguld, 12 rubiner, 69 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv ca TW-W/VS, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 80 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 10,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,96 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, stift, vikt 3,2 g, en snurrebuss i guld.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca W(H)/VVS, stl 17 mm, vikt 4,7 g, diamant med mindre nagg vid bordets utkant.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/VS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterling silver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1954, stavarnas längd 0,8 cm, längd 45 cm, vikt 44,8 g. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterling silver, ring- och stavlänk, signerad Lund 1954, stavarnas längd 0,8 cm, längd 20 cm, vikt 18,4 g. (d)
ARMRING, sterling silver, delvis förgylld, Anders Högberg, Göteborg 1995, öppen, 6x5 cm, vikt 44,0 g, etui.
RING, 18K guld, blomma, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W(H)/VVS, 6 gröna turmaliner, Hellström och Åhrling, Stockholm 1960, stl 18,5 mm, vikt 5,0 g.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW-W(G-H)/VS, längd 1,2 cm, vikt 0,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,32 ctv, ca Cr-Ca(K-M)/SI-P, stift, vikt 1,2 g, en snurrebuss i silver, en snurrebuss i platina.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, borstad yta, ihåliga, vikt 8,5 g.