Avslutad | Moderna – Lördag 18 augusti 2018
HÄNGE, 18K vitguld, 64 svarta briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, vikt 1,1 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, creoler med pähäng, 32 briljanter ca 0,24 ct ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, vikt 2,5 g.
STRÖMDAHL, pärlörhängen, droppformade tahitipärlor, ca 13 x 10 mm, 18K vitguld, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TCr(I)/VS, 36 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca Cr(J)/SI-P1, 2 nagg, stift, vikt 1,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 3,02 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, en diamant med brott på kuletten, två diamanter med nagg.
BVLGARI, armband, 18K vitguld i två nyanser, Bvlgari Bvlgari, längd 18 cm, vikt 12,5 g, originaletui, slitage.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, stavlänk, signerad, Lund 1938, längd 21,5 cm, vikt 13,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 176 briljanter ca 0,44 ctv, ca TCr(I)/SI, ihåliga, öppningsbara, stift, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 22 baguetteslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS, stl 19 mm, vikt 4,8 g.
RING, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 2 g.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, 3 band, stl 58/18 mm, vikt 9,8 g, original ask och box medföljer.
Visa varaSmycken Ring
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,12 ct, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, Roland Lantz, 11 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, gravyr.