Avslutad | Klockor – Lördag 7 juli 2018
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 1143 (ETA 2890A2), Serie nr. 56182276, PIC nr. 3510.50.00, Ref nr. SU 375.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1, kronograf, herrur, 39 mm, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (horn), buckla boett, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, ca 1998.
ROLEX, Oyster Perpetual 31, Chronometer, Ref nr. 177200, Serie nr. 8N426675, Cal 2231, Verk nr. 29W65257, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70160-172/X7K, cert, mars 2015, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 20 mm, Cal P494, Serie nr. 1356393, Boett nr. A 747558, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, textilband,ca 1960.
ZENITH, fickur, 50 mm, Serie nr. 1936604, Boett nr 167469, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
TISSOT, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 446720, Boett nr. 707004, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1930.
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, Villerét, Cal 95, Boett nr. 567, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1990.
must de CARTIER, Tank, Cal 90, Boett nr. 164952 / 590005, unisex, 23,5 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1995.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Classique, Cal 608, Serie nr. 2428622, Ref nr. 251.84.10, Boett nr. 252.8.08, herrur, 23 x 33 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, viklås, ca 2006, box (skadad).
Klockor Baume&Mer
BAUME&MERCIER, Geneve, Hampton Classic, Serie nr. 3028651, Boett nr. MV045063, herrur, 24,5 x 31 (41) mm, stål, quartz, safirglas (nagg), liten sekundvisare, läderband, viklås, ca 2000, box.
IWC, Schaffhausen, Mark XVIII, Cal 30110, Serie nr. 4196551, Ref nr. 327011, Boett nr. 5609947, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, juni 2018, box.
OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 610, Serie nr. 21124316, Ref nr. BA 132.0016, Boett nr. 132.016, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1964, box.
OMEGA, Seamaster, Cal 600, Serie nr. 18886869, Ref nr. CK 14759, Boett nr. 14759.SC-61 (SGR), herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, ca 1962.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 50 mm, Cal 992 (21 stenar, 16 size), Serie nr. 1065002, Boett nr. 8481098, doublé, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1913.
BILLODES, "K.Serkisoff & Co, Constantinople", fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 2325381 / 2733, silver (0,800), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, tillverkad för turkiska marknaden.
FICKUR, "I Karwer in Oldenburg", 47 mm, Boett nr. 1612, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1880, nyckel, etui.
HEBDOMAS, Moeris, Grands Prix, fickur, 50 mm, savonett, doublé (10 micron), ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla, motiv, ca 1970, etui.
CERTINA, Kurth Frères, bordsur, 51,5 x 51,5 mm, Boett nr. 7365, gulmetall, quartz, datum, skadad urtavla, ca 1985, etui, ytterkartong.
HEBDOMAS, Moeris, Grands Prix, fickur, 50 mm, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, tablettsiffror, skadad urtavla, mönster, ca 1970, etui.
HEBDOMAS, Moeris, Grands Prix, fickur, 50 mm, savonett, vitmetall, ankargång, 8-dagarsverk, skadad urtavla, mönster, ca 1970, etui.