Avslutad | Klassiska – Lördag 14 juli 2018
RING, 18K guld, svart emalj, äldre kuddslipad diamant 1,40 ct, Fancy Yellowish Brown/Si2, HRD certifikat 170003029400, otydliga svenska stämplar 1924, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.
CARL BACHER, brosch, 18K guld, skuren nefrit i form av skarabé, rosenstenar, rubiner, emalj, Österrike 1900-talets början, bredd 5 cm, vikt 7,6 g, emaljskador, tennlödningar, senare nål.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 2,70 ct, 10 briljant- och navetteslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,82 ct, TW(F)/SI1, HRD ID Report 170003029405 och 0,65 ct R(E)/VS1, HRD ID Report 170002961968, 42 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K guld/platina, naturlig saltvattenpärla ca 10x6,9x5,9 mm, GCS-certifikat 5777-9315, gammalslipad diamant ca 1,95 ct, ca TCa/P1, 3 rosenstenar, kedja 44 cm, höjd 5 cm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, TCr(I)/VVS2, kulett, HRD certifikat 250667, 10 briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, slitna klor, svag fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,00 ct, River(E)/VS1, GIA-certifikat 2165468709, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, stl16,75 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stift, höjd 2,2 cm, vikt 17,6 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tanzaniter 1,75 ctv, 24 briljanter 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, diam 1,6 cm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCR/SI, längd 16-19 cm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, 34 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 25 cm, vikt 5,1 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 1,27 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 2,3 cm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stift, 8 mm, vikt 2,1 g
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, längd 16-19 cm, vikt 1,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,95 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, stift, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 1,4 cm, vikt 3,9 g, huggies.