Avslutad | Klassiska – Lördag 14 juli 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljanter ca 4,26 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 11,1 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, TW(F)SI1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, stenkuvert.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, kors, 40 prinsesslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 14,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,76 ct, Cr(J)/VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 0,43 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, ca W-CR/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant är skadad.
DIAMANT, droppslipad 2,29 ct, Fancy Dark Brown- Greenish Yellow/P 1, GIA certifikat 6157563408.
HÄNGE, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-SI, kors, 4,2 x 2,6 cm, vikt 3,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-42 cm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 1,05 ct, förseglad, blandad smaragdslipning, ursprung Colombia, cert GIL Inc., N.Y. 699794.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA-diamond dossier 5186100736, 15 briljantslipade diamanter ca 0,33 ct ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
BROSCH, 18K guld, syntetisk rubin, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/SI, Owen & Larsson Co, Stockholm 1945, stl 6,0 x 5,5 cm, vikt 26,0 g, en briljant med nagg på rondisten.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/P1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g, mittstenen med naturaler på rondist och nagg på rondist, flera sidostenar trasiga.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS2, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
ENGELBERT, pärlcollier, 3-radig, odlade saltvattenspärlo,r ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad grön turmalin ca 7,5 ct och 12 vita topaser, Stockholm, 1960-tal, längd 40 cm, flera topaser med slitna fasettkanter.
STRÖMDAHL, pärlcollier, doserad, odlade saltvattenspärlor, ca 8,0-10,7 mm, lås 18K guld/silver med 9 rosenslipade diamanter, Stockholm 1958, längd 55 cm, flera diamanter med nagg, behov av omträdning.