261 - 280 av 309
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 juli 2018

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, orientalisk pärla ca 8 mm, GCS certifikat 5776-4954, gammal och rosenslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-TCr/VS-P, längd 42 cm, vikt 8,2 g.

Utrop: 20 500 kr

RING, platina, odlad South Seapärla ca 11 mm, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,5 cm, vikt 6,9 g, några diamanter skadade, några med nagg, storleksändrad.

Utrop: 11 600 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 11,4x13,2 mm, off round, 16 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 7 800 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir ca 1,10 ct, inga tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77108-69, 14 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K guld, lapis lazuli, kulor 8 - 8,25 mm, längd 44 cm, vikt 42 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, stelt, 18K guld/stål, öppningsbart, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 32,3 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld/stål, stl 16,5 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 1 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ct, ca TW-W(G-H)/ VS, Stockholm 1998, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, en med natural på krona, en med nagg på kulett och en med nagg vid rondist.

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 gammal- och 2 åttkantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 3 cm, vikt 4,0 g, stift, saknar snurrebussar, 4 diamanter är skadade.

9 500 kr

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, Hans-Åke Ström, Stockholm 1989, 4,5x2,5 cm, vikt 8,6 g.

Utrop: 11 400 kr

BROSCH, 18K guld, pärlor, röd, grön och blå emalj, antikt, graverad Eugen 13/12 - 89, 4,9 x 3,9 cm, vikt 22,6 gravyr, trasigt originaletui, tennlödningar, emaljskador.

6 200 kr

Utrop: 6 900 kr

OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, Frankrike 1900 talets första hälft, längd 13,5 cm, vikt 304,6 g, etui.

Utrop: 3 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,06 ct, ca Cr(J)/VVS2, infattad med 8 klor (ngt slitna), skenan öppen, vikt 2,5 g.

Utrop: 37 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 1,50 ct, 47 rosenstenar, antik, stl 17 mm, vikt 3,3 g, några rosenstenar med nagg, safir med nagg samt slitna fasetter.

Utrop: 10 400 kr

ARMBAND, 3-radigt, odlade pärlor 2,75 mm, lås i 18K guld, längd 16 cm, vikt 11,7 g.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,03 ctv ca W/VS-SI, stift, vikt 7,1 g.

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct ca Cr(J)/SI2, 54 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, stl 15,25+ mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 32 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 18 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv ca W(H)/VS, venezia, längd 45 cm, vikt 10,5 g.

Utrop: 9 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, ca W(H)/litet nagg på rondist i övrigt mycket små inneslutningar, stort bord, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr