161 - 180 av 236
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 9 juni 2018

Klubbad för

must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 18 004597, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, integrerat läderband, originalspänne, cert, november 1983, box.

Utrop: 2 000 kr

PROMOTIONUR, "The Shirt Factory", tillverkad av Breitling, Serie nr. 2705, Ref nr. E50145, herrur, 36 mm, titan/doublé, quartz, mineralglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, läderband, originalspänne i stål, ca 1991, etui, Limiterad och numrerad (Nr. 23/50).

Utrop: 1 500 kr

OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 211, Serie nr. 12384130, Boett nr. 11029678, 18K vitguld, manuell, safirglas (skadat, se fördjupad information), skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (40 st. TW/VS, ca 0,4 ctv) och briljanter (8 st. TW/VS, ca 0,4 ctv), integrerad länk 18K vitguld (Eszeha), längd 184-193 mm, totalvikt 30,6 gram, ca 1950.

6 300 kr

Utrop: 6 800 kr

Klockor Movado

MOVADO, Museum, Serie nr. 1949181, Boett nr. 81.A2.878.2, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, läderband, viklås i stål, ca 2005.

Utrop: 1 400 kr

TISSOT, Stylist, frackur, 45 mm, savonett, Cal 2541, Serie nr. 14945524, Boett nr. 419453, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1972, fickurskedja i gulmetall.

3 500 kr

Utrop: 3 400 kr

MORMORSUR, John Bennet, 38,5 mm, savonett, Boett nr. 29109, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, monogram, ca 1870.

Utrop: 4 600 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 565, Serie nr. 24857913, Ref nr. JD 166.0002, Boett nr. 166.002, herrur, 34,5 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, OBS: skadad krona/ställaxel, skadad boett, ca 1966, metallänk ej original.

3 200 kr

Utrop: 1 000 kr

ENGSTRÖM, Stockholm, fickur, 52,5 mm, savonett, Boett nr. 987160 / 70, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, urverk signerat Record Watch Co, bucklor, ca 1930, chatelaine, läderpåse, etui (Rob. Engström, Stockholm).

Utrop: 6 500 kr

OMEGA, Constellation, Manhattan, s.k. "Uggla", Cal 1444, Serie nr. 47993482, Ref nr. DB 398.0869, Boett nr. 1980.142/398.0869, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1392/012, cert (ej komplett), ca januari 1986.

4 600 kr

Utrop: 4 200 kr

INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, herrur, 34 mm, Cal 89 (Inca), Serie nr. 1377972, Boett nr. 1356188, guld/stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1956, metallänk ej original.

2 900 kr

Utrop: 1 900 kr

FICKUR, kalenderur, 60,5 mm, savonett, Boett nr. 948 / 24948, 14K guld, ankargång, kronograf, minutrepeter, dag (ryska), datum, månad (ryska), månfas, skadad urtavla, defekt (delar saknas), innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910.

24 500 kr

Utrop: 9 500 kr

LONGINES, Flagship, Cal 343, Serie nr. 12937586, Boett nr. 3318-2 / 569, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (se extra bilder), läderband, ca 1965.

1 700 kr

Utrop: 1 000 kr

INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 21,5 mm, Cal 412, Serie nr. 2236995, Boett nr. 2258092, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 150-155 mm, totalvikt 58,7 gram, ca 1974.

Utrop: 15 700 kr

CARTIER, Tank Anglaise, "Large", Cal 077 (ETA 2671), Ref nr. W5310003, Boett nr. 125693SX / 3508, unisex, 39,2 x 29,8 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, totalvikt 161,8 gram, cert (ej komplett), ca juni 2013, box, ytterkartong.

110 000 kr

Utrop: 120 000 kr

OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 30627812, Boett nr. 1011 / 8271, damur, 27 x 35 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, diamantkrans (62 st. 8/8, ca TW-W/VVS-VS, ca 1,10 ctv), defekt (se fördjupad information), integrerad originallänk, längd 164-169 mm, totalvikt 82,5 gram, ca 1969.

Utrop: 19 600 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50 mm, Cal T, Serie nr. 12574, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1904, läderpåse.

9 500 kr

Utrop: 6 500 kr

BREITLING, Pluton, "Team 60", Cal 232, Serie nr. 10 0536/1000, Ref nr. A51038, herrur, 41,5 mm, analog/digital, stål, quartz, mineralglas, alarm, skadad urtavla, Professionallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. P, ca 1994, Limiterad och numrerad (0536/1000).

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, By L.U.Chopard & Cie, design Torun Bülow, Cal Peseux, Serie nr. 58728, Ref nr. 8006 1, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad armlänk, Ref nr. 227, ca 1975.

Utrop: 3 600 kr

UWECO, Geneve, Cal 385 (Universal), Serie nr. 769096, Ref nr. 5175, kronograf (defekt), herrur, 34,5 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1935.

2 700 kr

Utrop: 2 600 kr

LONGINES, Conquest (30bar/300meter), Serie nr. 43637879, Boett nr. L3.376.4.57.6, damur, 29,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st. TW-F-G/VS-SI, 0,036 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. L600131634 W, cert, december 2017, box, ytterkartong.

4 600 kr

Utrop: 4 900 kr