Avslutad | Klockor – Lördag 9 juni 2018
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 18 004597, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, integrerat läderband, originalspänne, cert, november 1983, box.
PROMOTIONUR, "The Shirt Factory", tillverkad av Breitling, Serie nr. 2705, Ref nr. E50145, herrur, 36 mm, titan/doublé, quartz, mineralglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, läderband, originalspänne i stål, ca 1991, etui, Limiterad och numrerad (Nr. 23/50).
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 211, Serie nr. 12384130, Boett nr. 11029678, 18K vitguld, manuell, safirglas (skadat, se fördjupad information), skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (40 st. TW/VS, ca 0,4 ctv) och briljanter (8 st. TW/VS, ca 0,4 ctv), integrerad länk 18K vitguld (Eszeha), längd 184-193 mm, totalvikt 30,6 gram, ca 1950.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Serie nr. 1949181, Boett nr. 81.A2.878.2, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, läderband, viklås i stål, ca 2005.
TISSOT, Stylist, frackur, 45 mm, savonett, Cal 2541, Serie nr. 14945524, Boett nr. 419453, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1972, fickurskedja i gulmetall.
MORMORSUR, John Bennet, 38,5 mm, savonett, Boett nr. 29109, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, monogram, ca 1870.
OMEGA, Seamaster, Cal 565, Serie nr. 24857913, Ref nr. JD 166.0002, Boett nr. 166.002, herrur, 34,5 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, OBS: skadad krona/ställaxel, skadad boett, ca 1966, metallänk ej original.
ENGSTRÖM, Stockholm, fickur, 52,5 mm, savonett, Boett nr. 987160 / 70, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, urverk signerat Record Watch Co, bucklor, ca 1930, chatelaine, läderpåse, etui (Rob. Engström, Stockholm).
OMEGA, Constellation, Manhattan, s.k. "Uggla", Cal 1444, Serie nr. 47993482, Ref nr. DB 398.0869, Boett nr. 1980.142/398.0869, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1392/012, cert (ej komplett), ca januari 1986.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, herrur, 34 mm, Cal 89 (Inca), Serie nr. 1377972, Boett nr. 1356188, guld/stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1956, metallänk ej original.
FICKUR, kalenderur, 60,5 mm, savonett, Boett nr. 948 / 24948, 14K guld, ankargång, kronograf, minutrepeter, dag (ryska), datum, månad (ryska), månfas, skadad urtavla, defekt (delar saknas), innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1910.
LONGINES, Flagship, Cal 343, Serie nr. 12937586, Boett nr. 3318-2 / 569, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (se extra bilder), läderband, ca 1965.
INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 21,5 mm, Cal 412, Serie nr. 2236995, Boett nr. 2258092, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 150-155 mm, totalvikt 58,7 gram, ca 1974.
CARTIER, Tank Anglaise, "Large", Cal 077 (ETA 2671), Ref nr. W5310003, Boett nr. 125693SX / 3508, unisex, 39,2 x 29,8 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, totalvikt 161,8 gram, cert (ej komplett), ca juni 2013, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 30627812, Boett nr. 1011 / 8271, damur, 27 x 35 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, diamantkrans (62 st. 8/8, ca TW-W/VVS-VS, ca 1,10 ctv), defekt (se fördjupad information), integrerad originallänk, längd 164-169 mm, totalvikt 82,5 gram, ca 1969.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal T, Serie nr. 12574, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1904, läderpåse.
BREITLING, Pluton, "Team 60", Cal 232, Serie nr. 10 0536/1000, Ref nr. A51038, herrur, 41,5 mm, analog/digital, stål, quartz, mineralglas, alarm, skadad urtavla, Professionallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. P, ca 1994, Limiterad och numrerad (0536/1000).
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, By L.U.Chopard & Cie, design Torun Bülow, Cal Peseux, Serie nr. 58728, Ref nr. 8006 1, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad armlänk, Ref nr. 227, ca 1975.
UWECO, Geneve, Cal 385 (Universal), Serie nr. 769096, Ref nr. 5175, kronograf (defekt), herrur, 34,5 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1935.