141 - 160 av 253
1...789...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2018

Klubbad för

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/SI2-P1, 6 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca Cr(J)/VS. stl 17 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 38 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, lövdesign, aventurinblad, 5 odlade pärlor, 15 diamanter (13 rosenslipade, 2 åttkantslipade) ca 0,18 ctv, skador på några rosenstenar, franska stämplar, vikt 7,3 g, etui.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VS, skruvstift, vikt 3,5 g.

7 600 kr

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW(G)/VS, längd 44 cm, vikt 4,8 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 126 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 5,0 cm, vikt 7,9 g, flera diamanter med små nagg.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, silver, onyxer, droppformat påhäng. Israel Sundström, Stockholm troligtvis sent 1800-tal, längd 42 cm, vikt 77,5 g.

3 900 kr

Utrop: 1 700 kr

ARMBAND, silver, onyxer, Carl Wilhelm Täckholm, Stockholm 1901, längd 17 cm, vikt 34,9 g.

1 200 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, 2 safirer, 8 briljanter enligt gravyr 0,24 ctv ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 3 300 kr

ARMRING, 14K vitguld, 24 prinsesslipade olikfärgade safirer ca 6,00 ctv, troligtvis behandlade, 122 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 7,0 x 5,5 cm, vikt 25,7 g, en safir med slitna fasettkanter.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, vikt 4,5 g, stift.

Utrop: 9 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 2,62 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 20 cm, vikt 9,1 g.

Utrop: 29 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, River(E)/VS1, HRD Diamond Identification Report 170002985165, 36 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 19 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, fisk, 85 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W/VS, 1 svart diamant ca 0,02 ct, längd 4,5 cm, vikt 3,6 g.

7 500 kr

Utrop: 7 300 kr

HÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,51 ct, ca TW(F)/SI1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,7 g.

Utrop: 15 800 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,47 ctv ca TW/VS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,6 g, snurrebussar saknas.

Utrop: 8 400 kr

TENNISARMBAND, 2-radigt, 18K vitguld, 168 briljanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.

Utrop: 37 000 kr

RING, 18K vitguld, 40 svarta diamanter ca 0,47 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

8 800 kr

Utrop: 9 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,5 g.

Utrop: 23 000 kr