Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCa(L)/SI1, Göteborg 1943, stl 17+ mm, vikt 2,4 g.
5-STENSRING, 18K vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa/P, 2 skadade, 1 litet nagg, 1 Natural på rondisten, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g, synlig storleksändring, slitna klor.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, southseapärlor, ca 12 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 8,2 g, stift med clips, två diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 24 droppslipade rubiner ca 3,76 ctv, 65 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, southseapärlor, ca 13,7 x 12,7 och 13,2 x 12,4 mm, 18K vitguld, vikt 8,3 g, krokar.
RING, 18K guld/vitguld, 152 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl ca 19 mm, vikt 16,5 g, liten storleksändrande skena fastlödd.
SYSKONRING, 18K guld, 2 diamanter med äldre briljantslipning ca 0,47 ctv, ca TCr/SI 2, stl 16,75 mm, vikt 2 g, två lagningar, en nedsliten klo.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,90ctv, ca TW-W/ VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,29 ct, ca W/SI, 36 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, TW(G)/VVS2, certifikat IGI F773170, plomberad.
RING, 18K guld, 22 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/VS, stl 14,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, 237 rubiner ca 4,71 ctv, stl 18,25 mm, vikt 10,0 g, några rubiner med nagg.
RING, 18K vitguld, southseapärla ca 11,5 mm, 88 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 7,9 g.
Ädelstenar Övrigt
MORGANIT, 14,62 ct, oktagonal trappslipning, "peach-pink" beryll, inneslutningar som når ytan, några mycket små nagg.