Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2018
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, venezialänk, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS1, längd 44 cm, vikt 7,7 g, säkerhetskedja i silver.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,50 ct, 38 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm, stl ca 17 mm, vikt 7,6 g, oval ringskena, smaragden med nagg, flera åttkanter med nagg.
RING, 18K gulaktigt vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, 10 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCr-LY/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,7 g, flera diamanter i bruna färgserien.
SYSKONRING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Ca-LY/SI2, stl 19,5 mm, vikt 3,4 g, ena diamanten med natural vid rondist och nagg på kuletten, andra diamanten i brun färgserien med slipad kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca W(H)/P1-P2, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(G)/P1, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca Ca(M)/SI2, Sven Gustavsson, Stockholm 1972, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g, diamanten har naturaler vid rondist och en skada vid ena klon.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Light Yellow(Q)/VVS, Evert Gustavsson, Stockholm 1968, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca Light Yellow(P)/SI2, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, Sigu Atiljé, Stockholm 1961, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant med litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 1,00 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI, Sigu Atelje, Stockholm 1958, stl 18 mm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipad smaragder, Stockholm 50-60-tal, längd 3,0 cm, vikt 4,3 g.
STRÖMDAHL, pärlörhängen, 18K vitguld, mabépärlor, ca 14,5 mm, Stockholm, vikt 9,2 g, stift med clips.
ENGELBERT, påhäng till pärlcollier, 18K guld, sockertopsslipad ametist, 8 odlade pärlor ca 5,7 mm, Stockholm 1964, stl 3,7 x 3,7 cm, vikt 6,6 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor, ca 7,0 mm, lås i 18K guld, längd 86 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 8,5 mm, lås i 18K guld med 17 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS, längd 59 cm.
SKÅL MED LOCK, silver, handtag i trä, K. Anderson, Stockholm 1918, vikt 666 g, sprint till handtag saknas.