Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 1,5 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,8 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS- SI, stift, vikt 1,3 gram.
GENERO, örhängen, 18K guld, brun och svart emalj, Italien, krokar, höjd 5 cm, vikt 17,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca TCr(I)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3 g, mindre nagg på kulett.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, TW-W(G-H)/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,3 g, mittstenen med nagg på rondist, sidostenarna med små nagg på kuletterna.
RING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,0 mm, lås i 18K vitguld med ametist och 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, en briljant med litet nagg på rondist.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 4,0-8,0 mm, lås i 18K guld med blå och rosa safirer, längd 49 cm, flera safirer med nagg.
COLLIER, silver, droppformad pärlemor, ca 25,0 x 17,0 mm, Jugend, lägnd 45 cm, vikt 20,9 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, kanna, sockerskål, mjölkkanna, silver, träskaft, Jakob Engelbert Torsk, Stockholm 1907, vikt 909 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,16 ct, ca TCa(L)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, kulettfasett, små nagg på rondist, en klo skadad.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 22 cm, vikt 11,9 g.
ANTIK BROSCH, 18K guld, 5,6 x 4,0 cm, ovalslipad ametist ca 20 ct, inneslutningar, 28 halvpärlor (1 saknas) ca 2 mm, sent 1800-tal, vikt 16,2 g, svenska stämplar.
CAMÉBROSCH, ca 21K guld (guldhalten varierar något i olika delar), 5,8 x 5,2 cm, snäckcamé, tunn guldplåt, lagad med flera tennlödningar, 1800-tal, även krok på baksidan (camén isatt upp och ner om smycket ska användas som hänge), vikt 15,9 g, originaletui.
RING, 18K guld, cabochonslipad rubin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,9 g.