Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2018
ÖRHÄNGEN, huggies, 18K vitguld, 188 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 2 cm, vikt 6,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW(G)/VVS, Yngve Rosqvist, Malmö 1977, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljanter ca 1,81 ctv, ca W/SI-P1, längd 19 cm, vikt 8,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 27 baguetteslipade diamanter, ca 1,60 ctv, ca TW(G)/VS1, en diamant SI1, stl 18+ mm, vikt 10,7 g, en diamant med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,5 g, stift.
Silver Fat
TALLRIKAR, silver, 9 st, C G Hallberg, Stockholm 1930-1931, diameter 17,5 cm, vikt 1238,7 g, repor.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g. Mittstenen är ca 0,33 ct.
Visa varaSilver Soppslev
SOPPSLEV, silver, delvis förgylld, C. A. Winnerstrand, Stockholm 1911, modell svensk spetsig, längd ca 34 cm, vikt 182,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,63 ct, ca TW(F-G)/SI 2, Hellström & Åhrling, Stockholm 1974, stl 18 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1970, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, en damant med skada.
RING, 14K guld/silver, 5 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, River-TW(F-G)/VS-P1, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
ARMRING, 14K guld, bandagat, kinesiska tecken, ej öppningsbar, inre omkrets 16,5 cm, vikt 40,5 g, original tygpåse från Vietnam.
RIVIERECOLLIER, 14K rodierat guld, 120 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, doserade, längd 45 cm, vikt 23,9 g, lagning.
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct ca TCr/SI, stl 15,5 mm, vikt 10,6 g, gravyr.