181 - 200 av 355
1...91011...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, huggies, 18K vitguld, 188 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 2 cm, vikt 6,1 g.

Utrop: 19 400 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW(G)/VVS, Yngve Rosqvist, Malmö 1977, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 11 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljanter ca 1,81 ctv, ca W/SI-P1, längd 19 cm, vikt 8,6 g.

Utrop: 14 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 27 baguetteslipade diamanter, ca 1,60 ctv, ca TW(G)/VS1, en diamant SI1, stl 18+ mm, vikt 10,7 g, en diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,5 g, stift.

Utrop: 5 400 kr

Silver Fat

FAT, silver, K. Anderson, Stockholm 1919, diameter 24,5 cm, vikt 478,4 g.

Utrop: 1 600 kr

Silver Fat

FAT, silver, 3 st, GAB, Stockholm 1950 - 1954, vikt 1093,2 g, gravyr.

Utrop: 3 400 kr

Silver Fat

TALLRIKAR, silver, 9 st, C G Hallberg, Stockholm 1930-1931, diameter 17,5 cm, vikt 1238,7 g, repor.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g. Mittstenen är ca 0,33 ct.

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, delvis förgylld, C. A. Winnerstrand, Stockholm 1911, modell svensk spetsig, längd ca 34 cm, vikt 182,7 g.

Utrop: 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,63 ct, ca TW(F-G)/SI 2, Hellström & Åhrling, Stockholm 1974, stl 18 mm, vikt 3,6 g.

9 800 kr

Utrop: 11 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1970, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, en damant med skada.

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K guld/silver, 5 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, River-TW(F-G)/VS-P1, stl 18 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 14K guld, 12 odlade pärlor, ca 7,5-8,0 mm, stl 5,5 x 5,5 cm, vikt 20,3 g.

Utrop: 3 300 kr

ARMRING, 14K guld, bandagat, kinesiska tecken, ej öppningsbar, inre omkrets 16,5 cm, vikt 40,5 g, original tygpåse från Vietnam.

Utrop: 2 800 kr

RIVIERECOLLIER, 14K rodierat guld, 120 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, doserade, längd 45 cm, vikt 23,9 g, lagning.

Utrop: 77 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct ca TCr/SI, stl 15,5 mm, vikt 10,6 g, gravyr.

Utrop: 7 200 kr

ARMBAND, 18K guld, fantasi, Tane, Mexiko, längd 19,5 cm, vikt 83,0 g.

Utrop: 31 000 kr

COLLIER, 18K guld / vitguld, längd 42 cm, vikt 140,7 g.

Utrop: 51 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant, ca 0,25 ct, ca W(H)/SI1, stl 16 mm, vikt 3,8 g, gravyr.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr