Avslutad | Moderna – Lördag 21 juli 2018
BVLGARI, ring, B-zero, 18K vitguld, 3 band, stl 58 / 18,5 mm, vikt 10,2 g, originalpåse.
BVLGARI, örhängen, Elements, 18K guld, peridot och ametist, stift, höjd 5 cm, vikt 8,1 g, originaletui.
ALLIANSRING, palladium, 15 prinsesslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K guld, 18 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,4 g, flera diamanter med nagg på krona, en diamant med skada på krona.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld/vitguld, Rustik, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, vikt 9,4 g, stift.
EFVA ATTLING, 18K vitguld, Pencez De Moy, Stockholm 2013, stl 17,5 mm, vikt 14 g, slitage.
WA BOLIN, enstensring, 18K vitguld 1 prinsesslipad diamant 0,39 ct, enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Stockholm, 2010, stl 16,00 mm, vikt 11,7g, etui, ytterkartong, skena med bruksslitage.
STRÖMDAHL, ring, 18K rodinerad guld, 15 briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
HUGO STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld, ca 78 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
GAUDY, alliansring, 18K roséguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,25+ mm, Stockholm 2004, vikt 8,1 g, röd skinnpåse.
GERT THYSELL, armring, silver, 2 bergkristaller, Gussi, Malmö 1971, stl 7,0 x 7,0 cm, vikt 22,3 g.
GEORG JENSEN, ring, silver/18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,025 ct, ca W(H)/SI, design Hans Hansen, stl 15,75 mm, vikt 5,8 g.
GEORG JENSEN, ring, silver/18K guld, 1 briljantslipad diamant ca 0,025 ct, ca W(H)/SI, design Hans Hansen, stl 15,75 mm, vikt 5,5 g
GEORG JENSEN, armband, nr 44, silver, stiliserade blommor, längd ca 19 cm, vikt 31,3 g
CHOPARD, hänge, 18K vitguld, Happy Diamond Heart Pendant, referensnummer 79/2936-20, serienummer 3101770, 13 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, vikt 3,5 g, den rörliga diamanten har fastnat inuti glaset.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 4,43 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.