Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2018
POLHEM, fickur, 50 mm, Boett nr. 120250, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1935.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Chronometer, Cal 1422 U, Serie nr. 4354046, Boett nr. 4304xx6, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, perlonband, ca 1960.
TISSOT, Visodate, Cal 27B-621, Serie nr. 3257891, Boett nr. 6606 1, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), datum (Roulette), skadad urtavla, OBS: verkhållar skruv saknas, ca 1954, metallänk ej original.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 94462, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, monogram, innerlock i 14K guld, boett signerad M F, ca 1915.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 6 81006 / 06305, damur, 23,5 x 23,5 (30,5) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne i doublé, ca 1985.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. W772043, Cal 2135, Verk nr. 3074202, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 D-18-W9/468 B, cert, mars 1997, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Ref nr. 14060, Serie nr. E892326, Cal 3000, Verk nr. 4519379, Boett nr. 14060, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), skadad urtavla, Fliplocklänk, viklås Ref nr. 93150-P9/501 B, ca 1991, box, ytterkartong.
Klockor Hublot
HUBLOT, Geneve, Big Bang, "Euro 2008", Cal HUB 45 (ETA 2892A2), Ref nr. 318.RM.1123.RX.EUR08, Boett nr. 738404, kronograf, herrur, 44 mm, keramik/titan, automatisk, safirglas, datum, gravyr, integrerat gummiband, viklås i svart PVD behandlat stål, cert, maj 2008, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 05/2008).
ROLEX, Precision, Ref nr. 8961, Serie nr. 351527, Cal 1210, Verk nr. N33340, Boett nr. G8961, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
Klockor Rado
RADO, Hyperchrome, Serie nr. 13595359, PIC nr. R3229115, Ref nr. 01.580.0260.3.015, damur, 36 mm, high-tech ceramic/stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 04720, cert, december 2017, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, Cal 5, Serie nr. RMK3256, Ref nr. WAR215A.BD0783, Boett nr. WAR215A, herrur, 39 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAD014-X-Y1/3184 X, cert (chip), april 2018, box, ytterkartong.
Klockor Graham
GRAHAM, Chronofighter Oversize, "Black Arrow", Cal G1747, Serie nr. 1495, Ref nr. 2CCAU, Boett nr. NM-2CCAU-O, kronograf, herrur, 47 mm, svart stål/PVD/kolfiber, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, tygband, gummiband, originalspänne i svart stål, cert, februari 2016, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor Base Logo (L Swiss L), Base, Cal ETA 6497-2, Verk nr. 583172, Serie nr. Q1261/2000, Ref nr. PAM 00000, Boett nr. OP 6834 / BB 1697058, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, gummiband, läderband, originalspänne, cert, september 2015, box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest, Cal 19 AS, Serie nr. 9698744, Boett nr. 9002 1 / 440, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 32469845, Ref nr. BA 511.297, Boett nr. 511.297, damur, 19,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 89 (Inca), Serie nr. 1436130, Boett nr. 1450585, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (böjt bandhorn), buckla, läderband, ca 1957.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 78240, Serie nr. Y345002, Cal 2235, Verk nr. A 1218021, Boett nr. 2040, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla/visare, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-AD8/551 B, cert, april 2004, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80765409, Serie nr. 80765409, PIC nr. 2253.80.00, Ref nr. ST 368.1641, Boett nr. 168.1641, midsize, 36,25 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1612/932, ca 2004.
TISSOT, Seastar Seven (T Swiss Made T), Cal 2451, Serie nr. 16721223, Boett nr. R41/42547-41, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1973.