Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 juni 2018
Klocktillbehör Certina
ORIGINALLÄNK, till Certina, herrur, stål, bredd 18/16 mm, längd 183 mm, viklås, Ref nr. 58073, inklusive ändfästen.
Klocktillbehör Övriga klockor
ORIGINALLÄNKAR, 3 st, till Casio, Orient, Certina (skadad), stål/bicolour.
Klocktillbehör Tissot
ORIGINALLÄNK, till Tissot herrur, stål, bredd 20/16 mm, längd 166-183 mm, viklås, Ref nr. 2345-479-40211.
AU LINGOT D OR, Chaux-de-fonds, fickur, 70 mm, Boett nr. 619, gulmetall/svarteloxerad, ankargång, tablettsiffror, skadad urtavla, ca 1900.
TISSOT, frackur, 41 mm, Cal 781-1, Serie nr. 9077026, Boett nr. 41302-12 W, doublé (20 micron), ankargång, skadad urtavla, ca 1967, fickurskedja.
Klockor Svalan
SVALAN, fickur, 48 mm, Cal ETA 6497, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1980, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Elgin
ELGIN, "J.T. Mackay", fickur, 53 mm, Cal 55 (7 stenar, 18 size), Serie nr. 83465, Boett nr. 83465, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1871.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 43,5 mm, Cal 384 (17 stenar, 12 size), Serie nr. 17874061, Boett nr. 3488963, vitguldsdoublé (gold filled 14K), ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1914.
Klockor Waltham
WALTHAM MASS, fickur, 50,5 mm, jaktur, Cal Bond Street,l (7 stenar, 14 size), Serie nr. 8096183, Boett nr. 718, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, bucklor, ca 1896.
FICKUR, 46,5 mm, Boett nr. 30816, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, gravyr, bucklor, ca 1880, läderpåse.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5237932, Boett nr. 5848082, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 44 mm, Cal 912 (17 stenar, 12 size), Serie nr. 3229854, Boett nr. 673457, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ombyggd med två timvisare, monogram, ca 1924, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5066620, Boett nr. 5839004, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1934.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38.5L.T1, Serie nr. 12539844, Boett nr. 312 / 2446, silver (800), ankargång, skadad urtavla, ca 1950.
Klockor Hamilton
HAMILTON, fickur, 48,5 mm, Cal 974 (17 stenar, 16 size), Serie nr. 2374859, Boett nr. 7302911, doublé, ankargång, skadad urtavla, boett signerad "Star Watch Case Company", monogram, ca 1925.
Klocktillbehör Rolex
BOOKLETS, Rolex Datejust, "Votre Rolex Oyster" (franska), engelska, 3 st, tag, 1995.
Klocktillbehör Rolex
BOOKLETS, Rolex Day-Date, "Your Rolex Oyster", engelska, 3 st, näsduk, tag, 1983.
Klocktillbehör Rolex
BOOKLETS, Rolex Day-Date, "Your Rolex Oyster", engelska, 3 st, näsduk, almanacka, tag, 1988.
Klocktillbehör Rolex
BOOKLETS, Rolex Day-Date, "Your Rolex Oyster", engelska, 3 st, näsduk, tag, 1984.