Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 5,0 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, vikt 2,3 g, stift.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, rökkvarts, Stockholm, 1963, ca 13×13 mm, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, Bo Andersson, Uppsala 1993, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
BORDSSKEDAR, 12 st, silver, modell Kungsholm, C.G. Hallbergs, Stockholm, 1950-tal, längd 177 mm, vikt 775,2 g, originaletui för 6 st.
RING, 18K vitguld, äldre dropp -, gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCa/SI-P, ca stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, två diamanter är skadade.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade blåa safirer ca 1,00 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca Cr(J)/SI, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.
ARMRING, silver, vågig yta, Ateljé Anita, Stockholm 1983, diameter 6,2 cm, vikt 17 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 7,5 - 10 mm, lås i vitmetall, längd 49 cm, vikt 61 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragder ca 3,00 ctv, 67 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 8,5 g, stift, smaragderna opaka med inneslutningar som når ytan, en diamant skadad och flera med nagg.
RING, 14K guld, ovalslipad smaragd ca 1,00 ct, 32 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 5,5 g, smaragden opak med inneslutningar som når ytan, två diamant skadad och flera med nagg.
RING, 18K vitguld, kuddslipad mörkblå safir ca 1,70 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
FINGERBORG, 18K guld, mjölkkvarts, C.G. Hallbergs, Borås 1952, vikt 4,0 g, originaletui.
Smycken Nål
KRAVATTNÅL, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ctv, ca TW/VS, Johan Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1965, längd 63 mm, vikt 0,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 2,5-5,5 mm, lås i 14K guld med blåa safirer och gammalslipad diamanter, längd 47 cm.