141 - 160 av 439
1...789...22 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 5,0 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, vikt 2,3 g, stift.

700 kr

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, 29,38 ct, ovalslipad.

500 kr

Utrop: 600 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, rökkvarts, Stockholm, 1963, ca 13×13 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, Bo Andersson, Uppsala 1993, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

BORDSSKEDAR, 12 st, silver, modell Kungsholm, C.G. Hallbergs, Stockholm, 1950-tal, längd 177 mm, vikt 775,2 g, originaletui för 6 st.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, äldre dropp -, gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCa/SI-P, ca stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, två diamanter är skadade.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade blåa safirer ca 1,00 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca Cr(J)/SI, stl 16 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 1 800 kr

COLLIER, silver, ametister, 1900-talets första hälft, längd 50 cm, vikt 43,3 g.

2 300 kr

Utrop: 800 kr

SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 2 400 kr

ARMRING, silver, vågig yta, Ateljé Anita, Stockholm 1983, diameter 6,2 cm, vikt 17 g.

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fjädrar, krokar, höjd 6,6 cm, vikt 3 g.

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 7,5 - 10 mm, lås i vitmetall, längd 49 cm, vikt 61 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragder ca 3,00 ctv, 67 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 8,5 g, stift, smaragderna opaka med inneslutningar som når ytan, en diamant skadad och flera med nagg.

2 900 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 14K guld, ovalslipad smaragd ca 1,00 ct, 32 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 5,5 g, smaragden opak med inneslutningar som når ytan, två diamant skadad och flera med nagg.

2 200 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad mörkblå safir ca 1,70 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 4,5 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

FINGERBORG, 18K guld, mjölkkvarts, C.G. Hallbergs, Borås 1952, vikt 4,0 g, originaletui.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

Smycken Nål

KRAVATTNÅL, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ctv, ca TW/VS, Johan Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1965, längd 63 mm, vikt 0,9 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 2,5-5,5 mm, lås i 14K guld med blåa safirer och gammalslipad diamanter, längd 47 cm.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K guld, smaragder, diamant skärvor, stl 17 mm, vikt 6,8 g.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 2,22 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Bengt J Andersson, Stockholm 1960, stl 16,5 mm, vikt 7,5 g, smaragden med inneslutningar som når ytan, flera diamanter med nagg i rondisten.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr