Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
Smycken Slipshållare
KRAVATTNÅL, 18K guld, rosenslipad diamant, Gustaf Robert Mattson, Stockholm 1943, längd 6,0 cm, vikt 1,8 g, äldre fattning, tennlödning.
DOSA, silver, Hannau, Tyskland omkring 1900, diameter 7 cm, vikt 73,1 g, gravyr i botten.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, W(H)/SI, 2 orangeröd-rosaröda spineller, 2 ljusblå safirer, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
COLLIER, lapis lazuli kulor, ca 8,0-8,5 mm, odlade sötvattenspärlor, lås i 18K guld, längd 42 mm.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor, ca 4,0-5,0 mm, lås i förgyllt silver, säkerhetskedja, längd 38 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 6,0 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/VS, vikt 3,2 g, krokar med hake.
PÄRLÖRHÄNGE, ett udda, 18K guld, odlad pärla, ca 6,5 mm, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W(H)/VS, vikt 1,9 g, krok med hake.
HÄNGE, 18K guld, ametist, sannorlikt Strömdahl, Stockholm 1981, vikt 3,0 g, små repor.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, öppningsbart, höjd 1,8 cm, vikt 3,7 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,80 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stift, höjd 1,4 cm, vikt 6,5 g.