Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
PÄRLÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade sötvattenspärlor 5,5 mm, vikt 0,8 g, stift.
COLLIER, matta svarta stenkulor och färgade röda, lås i sterlingsilver, längd 51 cm.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, ca 3,4-4,4 mm, G. Dahlgren & Co, Malmö 1958, stl 4,0 x 2,5 cm, vikt 5,9 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad pärla, ca 9,5 mm, carréslipad citrin, längd 2,0 cm, vikt 3,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 9,0 x 7,5 mm, carréslipade citriner, vikt 4,3 g, stift, snurrebussar i gummi.
ARMBAND, 18K vitguld, 164 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW-CR/SI, längd 18,2 cm, vikt 30,6 g, en diamant är skadad, en diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, onyx, skadad diamant ca 0,55 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, 6 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, nagg.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, ägg, gul sten, längd hänge 3 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter samt 8 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, en av de briljantslipade diamanterna med nagg.