Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2018
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade ametister, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca CR-TCa/VS-SI, vikt 3,5 g, krokar med stopp.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,80 ct, 16 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
VICTOR JANSON, armband, silver, agater, ametister, tigeröga, Lindesberg 1974, längd 18 cm, vikt 34,7 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, finska stämplar, stl 6,5 x 5,5 cm, längd 42 cm, vikt 35,1 g.
RING, sterlingsilver, cabochonslipad rodonit, Hedbergs Guld, Dalsjöfors 1977, ställbar storlek, vikt 8,7 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, K.G. Markströms, Uppsala 1968, höjd 16 cm, vikt 382,9 g, fylld botten, ena med bucklor.
RING, 18K guld, safir, 2 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,20 ctv, stl 20 mm, vikt 5,1 g, gravyr.
RING, 14K vitguld, 2 hjärtformade blåa topaser, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W(H)/SI, stl 19 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor. droppslipad rosenkvarts , rubiner, vikt 20,5 g, stift.
RING, 18K guld, 4 ovalslipade blåa safirer ca 1,80 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER OCH PÄRLARMBAND, odlade något ovala sötvattenspärlor, doserat ca 5,5-9,5 mm, lås i sterling silver, längd 19 / 45 cm, total vikt 41,8 g, knutet.