Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2018
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld/vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en dia TCa, stift, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 15 bagette slipade diamanter ca 0,38 ctv, 156 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 11 g.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor ca 10,5-14 mm, lås i 18K svart guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Br/SI, längd 90 cm.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-TCape(H-K)/P, längd 18 cm, vikt 16 g.
BROSCH, 18K guld, silver, briljant-, åttkant- och rosenslip diamanter, barock pärla, rubiner, höjd 9,5 cm,vikt 48,0 g, flertalet diamanter med nagg, skador och naturliga håligheter, tennlödningar, svaga fattningar.
RING, 18K guld, kuddslipad ametist ca 4,50 ct, Hugo Grun & Co, Stockholm 1953, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 3,7-7,0 mm, lås i 18K vitguld, längd 80 cm.
BROSCH, 14K guld/silver, sötvattenspärla 9 x 6,1 m GCS certifikat, syntetiska rubiner, äldre slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 7,4 cm, vikt 6,8 g, två av rubinerna med skador.
RING, 18K guld/vitguld, turmalin, röda spineller, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2008, stl 17,25 mm, vikt 10,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, TW(F-G)/VVS2-VS1, HRD inskription på rondisten 170002985194 och 170002985193, vikt 1,9 g, stift, stenkuvert medföljer.
ARMBAND, 185K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, Italien, längd 17 cm, vikt 16,5 cm, slitna länkar.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8,5 mm, lås i 18K vitguld med mabépärla ca 14,0 mm, längd 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, odlade pärlor, ca 7,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W(H)/VS, vikt 4,5 g, clips.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 7,0 mm, 2 briljantslipde diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, vikt 3,6 g, skruvlås, ena diamanten med natural vid rondist.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 prinsesslipade diamanter ca 2,60 ctv ca TW-W/VS, mindre skada på en diamant, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g.