Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2018
RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,20 ct, 30 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 10,1 g.
Ädelstenar Pärlor
PÄRLRAD, doserade gula odlade SouthSea pärlor ca 9,1 - 13,7 mm, längd 41 cm, oknuten, 79,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCa/VS-P, huggies, höjd 3,4 cm, vikt 7,4 g.
MATSILVER, Chippendale, 48 delar, 14 bordsskedar, 14 bordsgafflar, 15 bordsknivar med långt skaft, 5 smörgåsknivar.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad pärla ca 13,2 mm, gula safirer ca 2,49 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv,ca TCa/VS, längd 40 cm, vikt 10,4 g.
RING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter 0,71 ctv, LBR/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 2,5 g.
BROSCH, 18K guld/platina, fluga, troligen orientalisk pärla, safir, 2 rubiner, rosenslipade diamanter, rennr 22570, 5x2 cm, vikt 4,6 g.
RING, 18K roséguld, 6 droppslipade rubiner 2,07 ct, 5 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, delvis sliten svartrodinering.
COLLIER, 18K vitguld, orientalisk pärla ca 8 mm, GCS certifikat 5776-4954, gammal och rosenslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-TCr/VS-P, längd 42 cm, vikt 8,2 g.
ARMBAND, 14K guld, orm, 2 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, inne når ytan, 12 gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca X-Cr/VS-P, 2 rubiner, ledat, längd 19 cm, vikt 27,0 g, säkerhetskedja.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,00 ct, River(E)/VS1, GIA-certifikat 2165468709, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS, stl16,75 mm, vikt 2,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K guld/silver, oval rosa safir 2,20 ct, GCS report, ingen indikation på värmebehandling, 12 rosenstenar, stl 17 mm, vikt 4,6 g, safir med slitna fasetter, några rosenstenar med skador och nagg, mycket svaga fattningar, mittstenen något lös.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 1,50 ct, 47 rosenstenar, antik, stl 17 mm, vikt 3,3 g, några rosenstenar med nagg, safir med nagg samt slitna fasetter.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir ca 1,10 ct, inga tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77108-69, 14 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 14K guld/silver, rund platta, kejserliga ryska dubbelörnen med 2 gammalslipad diamanter ca 0,18 ctv, rosenslipade diamanter, guillocherad blå emalj, stämplar kyrilliska bokstäver IP, oidentifierad mästare hos firma Morozov, Kejserlig Hovleverantör, S:t Petersburg 1908-17, diameter ca 15 mm, vikt ca 14 g, proveniens Vera Sager, Sagerska huset Stockholm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,40 ctv, 60 åttkanter ca 0,80 ctv, c TW-W/VS-P, vikt 5,1 g,