Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2018
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 64 svarta briljantslipade diamanter ca 3,66 ctv, längd 18 cm, vikt 8,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 7,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct ca W/VS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct enl gravyr, ca TW(G)/VVS2, Örns Juvelateljé, Göteborg 1976, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS, stl 1,5 cm, vikt 6,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 14,2 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,00 ct, slitna fasettkanter, 8 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, stl 16,25 mm, Atelier Ajour, Stockholm 1958, vikt 7,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W(H)/VS-SI, något doserad, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
BROSCH, 18K guld, navettslipad blå safir ca 0,30 ct, 24 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-LY/SI, Carl Hoff, Helsingborg 1954, längd 5,3 cm, vikt 4,7 g, flera diamanter med skador.
W.A. BOHLIN, brosch, 18K guld, 16 briljant- swiss- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Stockholm 1966, 4,4 x,4,0 cm, vikt 12,8 g, originaletui.
W.A. BOHLIN, ring, platina, ovalslipade blå safir ca 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 2011, vikt 8,8 g, originaletui, två lödda kulor stl ca 19.
BROSCH, 18K vitguld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, odlad pärla 5,90 mm, längd 3 cm, vikt 11,8 g, en nål saknas.
HÄNGE/KORS, 18K rodierat guld, 3,7 x 2,6 cm, 41 briljantslipade diamanter ca 1,19 ct totalt (enl gravyr), ca TCr-Cr/SI-P1, vikt 4,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguetteslipade smaragder ca 2,0 ctv, stl 16 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,59 ct, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,8 g, diamanten med nagg på kuletten, skadad på ringskena.