Avslutad | Klockor – Lördag 7 april 2018
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), s.k. "Pyramid bezel", Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. U380518, Cal 2135, Verk nr. 2 4066073, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla, briljantkrans (24 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), defekt, Jubileelänk, viklås (skadat), Ref nr. 62523D 18-U4/468 B, cert, juni 1999, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 157, Boett nr. 3 66001/20216, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, servicepåse.
ZENITH, Respirator, De Luxe, Cal 2562 PC, Boett nr. 896D844, herrur, 31 x 31 (39,5) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 1500, Serie nr. 3747519, Cal 1570, Verk nr. D537906, Boett nr. 1500, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Oysterlänk (Folded), viklås, Ref nr. 7835/357, ca 1973.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 483, Serie nr. 18755714, Ref nr. OT 10914, Boett nr. 10914 61, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, ca 1961.
LONGINES, Conquest, V.H.P, Cal L237.2, Serie nr. 27452387, Boett nr. L1.613.3 / 4075 / 237, herrur, 35 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk (skadad), viklås, cert, april 1996, box.
Klockor Eterna
ETERNA, "State of Qatar", herrur, 34 mm, Boett nr. 156.3100.41 S, bicolour, quartz, safirglas, datum, diamanter på urtavla (12 st. 8/8), briljantkrans (44 st. W/VS, ca 0 ,44 ctv), originallänk, Ref nr. 3100, ca 2000.
LONGINES, fickur, 51 mm, savonett, Cal 19.74N, Serie nr. 4931553, Boett nr. 4931553, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1928, etui (Edv.Johansson, Ur&Optisk affär, Tierp, skadad).
Klockor Ebel
EBEL, Sportwave (T Swiss Made T), Cal 187-1, Serie nr. 93929559, Boett nr. 6187631, herrur, 36 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1063, ca 1994, box (ej komplett), ytterkartong.
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 112135, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1920, fickurskedja i gulmetall, etui (Carl Holmberg Stockholm).
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, "Tachymeter", kronograf, herrur, 44 mm, Ref nr. 1-1844D, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2017, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronoliner, Chronometre, Cal 24 (ETA 7754), Verk nr. 2848972, Serie nr. 2848972, Ref nr. Y2431012/BE10/152A, Boett nr. 2515B4, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, svart keramisk ring, Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 0515/152A, ca 2015, serviceetui.
OMEGA, Constellation (Swiss Made T), Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 24452638, Ref nr. CD 168.0004, Boett nr. CD 168.004 (K.B), herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1966, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Polaris 1/100, Serie nr. 51256499, Ref nr. TR 386.1231, Boett nr. 386.1231.1, kronograf, herrur, 37,5 mm, analog/digital, titan/guld, quartz, safirglas (repa), urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås (stål), Ref nr. 1455/462, ca 1989.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 54,5 mm, savonett, Cal Vanguard (23 stenar, 18 size), Serie nr. 14001121, Boett nr. 166265, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1904.
LONGINES, Conquest, Heritage, Cal 633 (ETA 2824-2), Ref nr. L1.611.4.75.2, Serie nr. 28265184, Boett nr. 7290 / 633, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1997, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 561, Serie nr. 24432688, Ref nr. CD 168.0004, Boett nr. CD 168.004, herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (se bilder), skadad boett, skadad krona/ställaxel, ca 1966, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 30,5 mm, Cal 26.5 T3 PC T1, Serie nr. 9749876, Boett nr. 10438358, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1943, metallänk ej original.
OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 22421710, Ref nr. MD 111.0024, Boett nr. 111.024, herrur, 27,5 x 27,5 (35) mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1965, metallänk ej original.