Avslutad | Moderna – Lördag 21 april 2018
RING, platina, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguette- samt trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, 3 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, 24 prinsesslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G)/VS, längd 14 mm, vikt 1,8 g, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, 16 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 2,0 g, svaga fattningar.
CHOKER, 18K vitguld, 196 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr/VS-P, längd 29-33 cm, vikt 7,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, TW(F)/VS2-SI1, HRD inskription på rondisten 170002985184 och 170002985171, vikt 3,6 g, stift, stenkuvert medföljer.
ARMBAND, 18K rosa guld, 72 briljanter ca 2,86 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 8,6 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 27 briljanter ca 1,55 ctv, ca TW-W/VS, 27 svarta briljanter ca 1,75 ctv, längd 18 cm, vikt 9,1g.
TENNISARMBAND, 2-radigt, 18K vitguld, 168 briljanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
GEORG JENSEN, 3-delad ring, 18K vitguld, Fusion, briljantslipade diamanter, design Nina Koppel, stl 54 (17,25), vikt 16,8 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, nr 204, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, design Torun Bülow-Hübe, mått ca 5,7 x 5,2 cm, vikt 15,9 g, ytterkartong.
HÄNGE, 18K roséguld/vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, höjd 1,7 cm, vikt 2,2 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TCr-TCa/SI, stift, höjd 2,4 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K roséguld, 2 baguett- och 58 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 2,51 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,65 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 122 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 17,5 cm, vikt 3,9 g.
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari 18K guld, längd 19 cm, vikt 15,5 g, visst slitage.