Avslutad | Moderna – Lördag 17 mars 2018
RING, 14K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, finska stämplar, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g, några diamanter med små nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, Cr(J)/VS2, GIA Diamond Dossier samt inskription på rondisten 17567324, Avenyns Guld & Gravyr, Göteborg 2010, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS-VS, Avenyns Guld & Gravyr göteborg 2012, stl 15+ mm, vikt 3,0 g.
HÄNGE, 14K vitguld, 2 hjärtslipade blå topaser 21 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, höjd 4,5 cm, vikt 8,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,29 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 8,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Anemone, 9 briljanter ca 0,30 ctv ca , vikt 7,8g, stl 18,0 mm, Charlotte Lynggaard.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,78 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, platina, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, ref A4362T, stl 17,25 (54), vikt 8,5 g, etui, cert, ytterask.
TIFFANY & CO, alliansring, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, TW(G)/VS, stl 6 (16,5 mm), vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, Light Brown-Fancy Brown/VS-SI, Rolf Karlsson, Stockholm, längd 5,3 cm, vikt 10,3 g, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
ALTON, stelt collier, silver, rund fasetterad bergkristall, signerad KE Palmberg, Falköping 1970, vikt 38,9 g.
ALTON, stelt armband, 3 runda fasetterade bergkristaller, signerad KE Palmberg, Falköping 1973, vikt 37,7 g.,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,6 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, Stockholm 2001, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g.
TIFFANY & CO, Enstensring, platina 950/1000, briljant 0,60 ct, TCr(I)/VVS2, Tiffany diamantcertifikat och reg nr 29599785/N02090480, Excellent cut, infattad med 6 klor, certifikat nr och Tiffanystämplar samt engelska stämplar å skenans insida, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, orginal tygpåse och ask.