Avslutad | Moderna – Lördag 17 mars 2018
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/VS1, GIA laserinskription, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 219 briljanter ca 2,19 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 10,1 g.
ARMBAND, 18K roséguld, briljanter 0,38 ctv, ca TW-W/VS, längd 16/17,5/19 cm, vikt 1,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 18 cm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 ovalslipade akvamariner 33 briljantslipade diamanter ca 0,50ctv ca LY/VS-SI, längd 18 cm, vikt 15 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-LY/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,9 g, fyra diamanter är skadade.
TENNISARMBAND, 18K vitguld,43 färgbehandlade gröna diamanter ca 8,20 ctv, ca SI-P, längd 18 cm, vikt 13,9 g, 2 diamanter med nagg, 2 diamanter med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-CR/SI-P, stift, vikt 13,1 g en diamant är skadad.
MAUBOUSSIN, ring, vitguld, ametist, 6 briljanter ca 0,06 ctv Paris, stl 16,25 mm, vikt 6,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9,75-9,95 mm, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-CA/VS, stift, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter 1,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,02 ct, ca CR/P2, inneslutning som når ytan (små håligheter), dimmig, nagg, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW-CR/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,2 g.
SCHALIN, alliansring, 18K vitguld, 13 briljanter enligt gravyr 0,25 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,90 ct, River(E)/VS 1, GIA certifikat 2157322134, stl 16,25 mm, vikt 13,8 g.
HELALLIANSRING, titan, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, en diamant med nagg.
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, Sun Temple, 3 diamanter 0,10 ctv, stl 16,25 mm, Finland 1976, vikt 6,9 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, arbetad yta, signerad, Stockholm 1971, diameter ca 6,5 cm, vikt 35,4 g. (d)
EFVA ATTLING, kedja/hänge, Carpe Diem, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 8,7 g, originalask.