Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g, diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 1,5-3,4 mm, lås i 18K guld, längd 38 cm, säkerhetskedja.
BROSCH, 18K guld/platina. 6 odlade prlor, rosenstenar, Göteborg 1915, längd 7,5 g, vikt 4,3 g, etui.
SKÅL, silver, dekor med frukter, C G Hallberg Stockholm 1909, diameter 18,5 cm, höjd 6,5 cm, vikt 257,9 g.
COHR, bestickservis, 36 delar, silver, Gammal Dansk, 12 matknivar,12 matgafflar, 12 matskedar, Danmark 1950/60-tal, vikt 1908,8 g.
COHR, bestickservis, silver, Gammal Dansk, 36 delar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 dessertskedar, Danmark 1951/60-tal, vikt 1288,2 g.
COHR, bestickservis, 36 delar, silver, Gammal Dansk, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 12 moccaskedar, Danmark, vikt 638,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter enligt gravyr 0,71 ctv ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 2,7 g.
Smycken Lås
LÅS, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, antikt, längd 2,5 cm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca River(E)/VVS, Kurt Ribbhagen, Stockholm 1987, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, ena klon skadad.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 8,7 mm, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 16 mm, vikt 10,4 g.
COHR, uppläggningsskedar, 6 st, silver, Gammal Dansk längd 12,5-27 cm, vikt 311,0 g.
COHR, diverse uppläggningsbestick, 23 delar, silver, Gammal Dansk, bla Trancherbestick smörknivar, osthyvel, ostskärare mm, vikt 1091,6 g.
COHR, bestickservis, 17 delar silver, Gammal Dansk, 7 smörgåsknivar, 10 smörgåsgafflar, vikt 581,2 g.
RING, 14K guld, röd spinell ca 3,00 ct, 2 blå safirer ca 1,20 ctv, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Ca/P, några nagg, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 14,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, huggies, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 carat totalt, ca W/SI, stift, vikt 2,3 gram.