Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2018
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad translucent rubin (ev behandlad) ca 5,30 ct, 10 briljanter ca 0,17 ctv, ca Ca/VS-SI, en mycket liten spricka i vitguldet, stl 14,5+ mm, vikt 8,4 g.
SKÅL, silver, veckad kant, Svedboms Vetlanda 1950, höjd 8,5 cm, diameter 20 cm, vikt 244,5 g.
SKÅL, silver, på fot, pärlbård arbetad yta, veckad kant, Markströms Uppsala 1929, höjd 12 cm, diameter 20 cm, vikt 293,6 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA, sterlingsilver, på tre fötter, reliefdekor, England, London, trolige 1748, höjd 9 cm, vikt 89,3 g.
SKÅL, sterlingsilver, hänklar, Charles Clement Pilling, London 1889, höjd 9,5 cm, vikt 210,8 g.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 64 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 19 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K rodierat guld, 16 prinsess- och 8 baguetteslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 16,75+ mm, engelska stämplar, vikt 4,6 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS2-SI1, vikt 1,9 g, stift.
ARMBAND, platina/18K vitguld, arbetad yta, briljant- och åttkantslipade diamanter, ca 2,00 ctv, ca W/VS-P, längd 16 cm, vikt 34,4 g, gravyr, bucklor, ur medföljer.
BROSCH/HÄNGE, panter, 18K vitguld, 2 navettslipade rubiner ca 0,10 ct, briljantslipade diamanter ca 9,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 7,6 cm, vikt 24,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,25+ mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 2,13 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv W/SI, längd 40-42 cm, mindre nagg på tanzanit.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW(F)/SI1, 32 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g.