Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2018
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, svenska stämplar, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader ovala pärlor, svagt doserade från ca 4,0 x 4,5 till 5,4 x 7,0 mm, längd 34,5 cm, lås 18K vitguld med grön beryll och små orientpärlor (1 trasig) handgjort av Atelier Ajour i Stockholm 1972,
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 4 rader, 7,5 och 3,5 mm, längd 44,5 cm, 18K guldlås med 14,2 mm mabépärla.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,48 ctv ca TW(G)/SI2, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, Rolf Kaplan, RING I RING ( 2 delar) 18K guld, med 92 briljanter ca 0,75 ctv, stl 18 mm, vikt 17,5 g, signerad Rolf Kaplan
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, Sanders Guldsmedja, Stockholm 1968, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(G)/SI1, 9 rosen- och 1 briljantslipad diamant, N Johnsson & Co, Stockholm 1961, stl 17 mm, vikt 3,1 g, ena rosenstenen skadad.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljanter ca 2,61 ctv, ca TW-W/VS-SI1, längd 17,5 cm, vikt 7,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 32 briljanter ca 1,44 ctv, ca W/VS, 448 briljanter ca 1,77 ctv, ca W-TCr/VS-SI1, längd 19 cm, vikt 13,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, längd 89 cm, lås i förgyllt silver, vikt 59,1 g, knutet.
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, Stockholm 1974, stl 16 mm, vikt 9,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,30 ctv enl gravyr, ca TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv (1 skadad), Stockholm 1962, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, rosenslipade granater, silverfattning, Ahlen Erling Stockholm 1964, stl 15,5 mm, vikt 10,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW(G)/VS2-SI1, vikt 1,5 g.