Avslutad | Klockor – Lördag 3 mars 2018
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33,5 mm, (Swiss Made), Cal 3000, Serie nr. 1486310, Boett nr. 929-62,18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1962.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33,5 mm, (T Swiss Made T), Cal 3000, Serie nr. 1668276, Boett nr. 929-66,18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1966.
ZENITH, Pilot, Cal 120, Serie nr. 4870196, Boett nr. 715492, 14K guld, 35 mm, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1960.
ZENITH, herrur, 35,5 mm, Cal 126-6, Serie nr. 4422600, Boett nr. 9173230, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
ZENITH, "Fancy Lugs", Cal 106 P, Serie nr. 3478219, Boett nr. 8437723, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1945.
ZENITH, herrur, 30,5 mm, Cal 106 P, Serie nr. 3423636, Boett nr. 8381970, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla/visare, skadad urtavla, läderband, ca 1942.
Klockor Lagonda
LAGONDA, herrur, 33,5 mm, Cal Fontainermelon 974, Boett nr. 7819, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
LONGINES, Jamboree, Cal 280, Serie nr. 11534864, Boett nr. 7073-3/11, herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
TISSOT, Visodate, Seastar Seven, Cal 784, Serie nr. 6395986, Boett nr. 43524 / 44524-3, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
TISSOT, Seastar, Cal 783, Serie nr. 6216289, Boett nr. 43510/445101X, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
Klockor Frederique Constant
FREDRIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Chronograph, Cal FC-292, Serie nr. 3139546, Ref nr. FC-292MC4P5, Boett nr. FC-292X4P4/5/6, herrur, 40 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, september 2016, box, ytterkartong.
LONGINES, Dolce Vita, Serie nr. 38084862, Ref nr. L5.502.4.16.6, Boett nr. L5.502.4, damur, 22,5 x 27 (33,5) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. L600075172, cert, december 2015, box, ytterkartong.
ZENITH, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 2373320, Boett nr. 219882, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1919.
Klockor Record
RECORD WATCH Co, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 1460, Boett nr. 608282, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, OBS: glas löst, gravyr, bucklor, ca 1935.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 268314, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1925.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 4315622, Boett nr. 5175150, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, monogram, mönster, bucklor, ca 1914.
BREITLING, Crosswind, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 3872, Ref nr. B13055, kronograf, herrur, 42,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1997, box (ej komplett/tidsenlig), ytterkartong.
OMEGA, Constellation (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 28685624, Ref nr. CD 168.0025, Boett nr. 168.025 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, OBS: lös/skadad krona/ställaxel, ca 1968.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6917, Serie nr. 3785626, Cal 2030, Verk nr. 90169, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (folded, skadad, storleksändras ej), Ref nr. 6252D.14/268 J, ca 1974.
BREITLING, Colt Oceane (500M/1650FT), Chronometre, Cal 77, Verk nr. 959549, Serie nr. 959549, Ref nr. A77380, Boett nr. 1506 B5, damur, 33,2 mm, stål, SuperQuartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S 2206/813A, cert, juli 2006, serviceetui.