Avslutad | Klockor – Lördag 3 mars 2018
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, herrur, 34 mm, Verk nr. 1064, Boett nr. 22154, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, bucklor, läderband, ca 1960.
LONGINES, Flagship, Cal 30L, Serie nr. 10297546, Boett nr. 6817.1 / 26, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1957.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Geneve, Polerouter, Cal 138 SS, Serie nr. 1712268, Boett nr. S 20217 4, herrur, 35,5 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla, målade visare, läderband, ca 1955.
EIGER, "T Swiss Made T", herrur, 37 mm, Boett nr. 1933, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Monodate, Cal 267 G, Boett nr. 1589597 / 11315, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
LONGINES, Jamboree, Cal 280, Serie nr. 11534832, Ref nr. 7073, Boett nr. 7073-3, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
BIFORA, Skin Diver (Made in W.Germany), Cal 910/1 herrur, 36 mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ej vridbar ring, gummiband, ca 1965.
TAG HEUER, Alter Ego, Serie nr. UF8216, Ref nr. WP1351, damur, 29 mm, bicolour, quartz, safirglas, skadad urtavla, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BD0752-P-G3, ca 2000.
BREITLING, Galactic Chronograph II, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2620984, Serie nr. 2620984, Ref nr. A13364, Boett nr. 1011B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W1112/379A, ca 2012, denna modell tillverkades endast mellan 2011-2012.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 90725042, PIC nr. 2517.50.00, Ref nr. ST 396.1113, Boett nr. 196.1113, herrur, 39,2 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1574/898, cert, september 2009, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, Cal 853, Serie nr. 1497213, Boett nr. 1499513, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, målade visare, gravyr, läderband, ca 1959.
BREITLING, Chrono Cockpit, "Tachymetre", Cal 30 (ETA 2892-2), Serie nr. 4691, Ref nr. B30011, kronograf, herrur, 37 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. I4496/404A, ca 1996.
CARTIER, Panthère, Cal 157, Boett nr. 1120 / PL21752, damur, 21,5 x 21,5 (30) mm, stål/guld, quartz, safirglas (skadat), skadad urtavla, originallänk (skadad, 2-radig), viklås, ca 1995.
CARTIER, Pasha, Cal 053, Boett nr. 1991/0888/30009, kronograf, herrur, 38,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, integrerat läderband, viklås i 18K guld, ca 1995.
Klockor Corum
CORUM, ROMVLVS, Verk nr. 270709, Serie nr. 424996, Boett nr. 24.103.21V48, damur, 24 mm, bicolour, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 1995.
CHRONOGRAPHE SUISSE, "Antimagnetic", kronograf, herrur, 37,5 mm, Boett nr. 181, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (se bilder), bucklor, läderband, ca 1955.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Lady Royal Oak, Cal 2140, Verk nr. 611333, Ref nr. 77321ST.ZZ.D302CR.01, Boett nr. F88919-0780, damur, 33 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, briljantkrans (32 st. TW/VVS, ca 0,76 ctv), defekt, integrerat läderband, viklås, cert, mars 2008, box (ej komplett), ytterkartong.
Klockor Ferrari
FERRARI, Engineered by Officine Panerai, 45 GT Chronograph, Chronometer, "Tachymeter", Cal ETA 7753, Verk nr. 461328, Serie nr. F B068/800, Ref nr. FER00013, Boett nr. F 6656 / BB 1230545, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, läderband, gummiband, viklås, cert, september 2007, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme Black Diamond, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 44, kronograf, herrur, 44,5 mm, DLC (Diamond Lilke Carbon), automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, svart diamant (8/8, ca 0,03 ctv) på bakboett, läderband, gummiband, originalspänne, cert, november 2011, box, ytterkartong, Numrerad och limiterad (Nr. 44/50).