Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60+2x0,45 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 17,25 mm, mindre diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g, en diamant med mindre skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, M.K:S Guldsmedsatelier, Stockholm 1966, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g.
RING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VS, vikt 7,8 g, storleksminskad med kulor i skena.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(F-G)/VS, vikt 1,6 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, platina/guld, 4 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv (ca 1,15 ct, 2x 0,35 ct, 0,20 ct), ca TW-CR/P, en diamant har två hack i rondisten, stenarna lösa i sin fattning, 13 rosenstenar, kedja i silver, vikt totalt 5,3 g, en rosensten saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca W(H)/SI 1, stl 15,25 mm, vikt 5,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g, mindre bucklor.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, CG Hallberg, Stockholm 1907, höjd 25 cm, vikt 1612 g, gravyr på kannans undersida, saknar del i handtaget, sockerskålen är rank.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS, Atelje Guld-Bros, Stockholm 2000, stl 17 mm, vikt 9,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, cabochonslipade turmaliner, 1,6 cm, vikt 20,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K rodierat guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 1,8 x 1,5 cm, vikt 14 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca W(H)/VVS, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 9,0 g.
RING, 18K guld, mabépärla ca 13 mm, 21 briljanter ca 0,40 ctv ca W/VS-SI (en P), stl 17 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, 14 äldre åttkantslipade diamanter och rosenstenar ca 0,18 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g, några mindre diamanter med nagg.
Smycken Lås
LÅS, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, antikt, längd 2,5 cm, vikt 5,3 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-TCape(H-K)/P, längd 18 cm, vikt 16 g.
ARMBAND, förgyllt silver, antikt, graverad dekor, hårgömma stämplad Gustaf Magnus Sjöblom (1830-1954), Stockholm 1852, låstunga lagad, säkerhetskedja, defekt lås, vikt 24,4 g.
BROSCH, 18K guld, antik, onyx, silver, 10 halvpärlor, mått 3,7x 3,3 cm, krok, vikt 9,2 g, repa i onyxens bord och nagg längs med kanterna, krackerad baksida av svart material.