Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari 2018
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Boett nr. 851.3363.65, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.
Klockor Locman
LOCMAN, Italy, Nuovo, Serie nr. 12070, Ref nr. 020, unisex, 32,5 x 46 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2008.
must de CARTIER, Tank, Cal 157, Boett nr. 3 66001/20216, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, servicepåse.
FICKUR, 51 mm, "System Glashütte", savonett, Serie nr. 55483, Boett nr. 59507, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1900.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 285, Serie nr. 17577152, Ref nr. OJ 14708, Boett nr. 14708 2, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Serie nr. 1269705, Boett nr. 84.45.882, unisex, 30,5 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2000.
TISSOT, herrur, 33,5 mm, Cal 781-1, Serie nr. 10838430, Boett nr. N 41/42055-3, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1980, box (ej tidsenlig), ytterkartong (ej tidsenlig).
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38673454, Ref nr. BA 132.0052, Boett nr. 132.052, herrur, 31,5 x 31,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett (böjda horn), läderband, ca 1974.
Klockor Ebel
EBEL, Beluga, Grande Lady, Serie nr. 43500039, Ref nr. 9090431/9850, damur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (8 st.), integrerad originallänk, viklås, ca 2003.
OMEGA, Seamaster, De Ville (Swiss Made T), Cal 601, Serie nr. 21648362, Ref nr. CD 135.0020, Boett nr. 135.020 (C.B), herrur, 34,4 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1964, metallänk ej original, box.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 16612457, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-4, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (text saknas), ca 1958, metallänk ej original.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal 25-66, Serie nr. 768744, Boett nr. 5210.124, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1969.
Klockor Eterna
ETERNA, damur, 19 mm, Cal 1435 K, Serie nr. 5686631, Boett nr. 6046921 / 739 S, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1965.
FICKUR, 45,5 mm, Boett nr. 88715, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1900.
FICKUR, 46,5 mm, Boett nr. 40465, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1900, läderpåse.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 35,5 mm, Cal 125, Boett nr. A1133824/48153, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett (se bilder), skadad krona, bucklor, ca 1960.
CERTINA, Bristol 228, Cal 28-10, Boett nr. 860.3769.41, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
OMEGA, Ladymatic, Cal 661, Serie nr. 20578125, Ref nr. BA 551.014, Boett nr. 551.014, damur, 18,5 x 19 (26,5) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 481, Serie nr. 15451778, Boett nr. 179398 / 10791, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, formverk, ca 1956, metallänk ej original.