Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari 2018
RING, 18K guld/vitguld, 13 briljantslipade diamanter 1,50 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/SI, stl 17,75+ mm, Atelier Ajour, Stockholm 1965, vikt 8,4 g, en diamant har en skada under en klo.
RING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
ARMRING, sterlingsilver, öppen modell, 5 ovalslipade citriner, bredd 6,0 cm, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 58,2 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, "Europa Exklusiv Vilnius", 17 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 4,0 g, inskription 0,85.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,06 ct, W(H)/P1, HRD certifikat 170003095709, 16 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/VS-SI, 2 odlade pärlor ca 7,5 mm, vikt 3,6 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS-SI, 6 odlade pärlor ca 6,5 mm , höjd 1,5 cm, vikt 8,6 g, stift/clips, 1 sten med ytlig inneslutning, 2 pärlor med slitage.
ENGELBERT, ring, 18K guld, odlad saltvatten pärla ca 8,5 mm, stl 18,25 mm, vikt 5,5 g, stämplad Stockholm 1983.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 27,10 ct, 68 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/ VS-SI, stl 17,5 mm, vikt11,4 g.
RING, 18K guld, snurrande mittdel, 12 rubiner ca 0,18 ctv, 12 blåa safirer ca 0,18 ctv, 18 åttkant- och 1 briljantslipad diamant ca 0,13 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 17 blåa safirer ca 1,40 ctv, stl 6,5 x 5,0 mm, vikt 39,7 g, några med nagg på krona.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 45,00 ct, 46 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 50 cm, vikt 26,2 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador, akvamarinen sitter aningen löst i sin fattning.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, ledad, stl 16 mm, vikt 3,5 g, 2 diamanter saknas.