Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari 2018
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct W/VS, 16 åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, stl 18,75 mm, vikt 5,8 g, spricka i ringskenan.
BROSCH, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 13,7 mm, briljanter ca 1,40 ctv, ca TCr-Cr/VS, längd 9 cm, vikt 15,5 g.
BROSH, 18K guld/platina, 57 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, pärla, stl 3,5 x 3,5 cm, vikt 9,4 g, senare nål, nagg på flera rosenstenar, en gammalslipad med natural på krona.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,8 g.
DIAMANT, prinsesslipad, 2,04 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 170003118801, laserinskription på rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 99 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 99 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 6,3 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Light Brown/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 34,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, pärla ca 5,50 mm, 12 rosenstenar, stl 18 mm, HA Jakobsson, Nyköping år 1940, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,20 ct, 7 briljanter och 1 åttkantslipad diamant 0,50 ctv enligt grayr, ca TW-W/VS, markasiter, stl 18,25 mm, vikt 9,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 2,2 g, stift.
C.G HALLBERG, armband, 18K guld, antikt, rosensten, en rosa och en blå safir, filigran, innermått 5,4 x 4,8 cm, Stockholm år 1884, vikt 20,1 g, säkerhetskedja, små bucklor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, någon enstaka ca Cr-TCa, längd 18 cm, vikt 8,7 g.
RING, 18K vitguld, droppslipade färgstenar totalt ca 4,95 ctv, 57 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCr-TCa/VS, stl 17+ mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, 126 briljantslipade diamanter ca 2,58 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, rubin ca 0,37 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,45 ct, 99 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.