Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
FRUKTKNIVAR, 12 st, silver, Allon & Darwin, Sheffield 1915, vikt 304 g, etui, handtag med bucklor.
SOCKERTÅNG, silver, graverad dekor, Samuel Godshere & Edwrd Wigan, London 1795, längd 14,5 cm, vikt 28,2 g,
CARMOSÈRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca LB/P, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, blå safir, 6 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 19,5 mm, vikt 6,0 g.
FISKBESTICK samt Uppläggningsbestick, 14 delar, nysilver, handtag i bakelit, 6 gafflar, 6 knivar, 2 uppläggningsbestick, 2 etuier.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4 - 7,25 mm, lås i silver med odlad pärla, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 5,25 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stift, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 13 briljanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,15 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W(H)/VS, stl 15 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld/guld, 10 diamanter ca 0,12 ctv ca W(H)/VS, Atelier Ajour, Stockholm 1964, stl 19 mm, vikt 4,1 g.
BROSCH, 18K vitguld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 5,0 x 3,5 cm, vikt 10,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 1,20 ct, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, Bob:S Guldsmedja, Stockholm 1977, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, fjäder i ringskena, flera med nagg, en med skadad kulett.