Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018
Klubbad för
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, droppslipade gröna stenar, odlade sötvattenspärlor, krokar.
Ädelstenar Granater
SPESSARTINGRANAT, 3,08 ct, droppslipad, rödaktigt orange, även kallad Mandaringranat.
RING, silver, svag förgyllning invändigt, 10 större och 118 mindre diamant "chips" ca 1,30 ctv, stl 17 mm, vikt 10,8 g, flera diamanter med nagg och skador.
12 KAFFESKEDAR, silver, modell Uppsala, längd 11 cm, ca 1980-tal, vikt ca 156 g, etui.