Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari 2018
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 24 mm, Cal 412, Serie nr. 2168464, Boett nr. 2167904 / R 4103, 18K guld, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, formverk, ca 1973.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor 1950 3 Days (L Swiss L), Cal P.3000, Verk nr. 004849, Serie nr. BB 1478253 / OP 6835, Ref nr. PAM00372, Boett nr. N1696/3500, herrur, 47 mm, stål, manuell, plexiglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, mars 2012, box.
ROLEX, Oysterquartz, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 17013, Serie nr. 5973745, Cal 5035, Verk nr. 0037108, Boett nr. 17000 B, herrur, 36 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, renoverad urtavla, utbytta visare, Integrallänk i stål/guld, viklås, Ref nr. 17.013-VD-14 , ca 1979, servicebox.
GIRARD, Genève, mormorsur, 39 mm, Boett nr. 41567, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, monogram, ca 1860, nyckel.
CARTIER, Panthère, Cal 83, Boett nr. 83949004455, unisex, 26,5 x 26,5 (36) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk (1-radig), viklås, ca 1990.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal, Cal ETA 2892A2, Serie nr. B 309110, Boett nr. 7231, kronograf, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, defekt, originallänk, viklås, ca 2000, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 1-22740, Ref nr. B13048, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt (se fördjupad information), Rouleauxlänk (stål/guld, skadad), viklås (defekt), ca 1990.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, "15´000 Gauss", Chronometer, Cal 8500, Verk nr. 87620049, Serie nr. 87620049, PIC nr. 231.10.42.21.02.003, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1567/693, cert, maj 2017, träbox, ytterkartong.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, Original, Senator Manual Skeletonized, Cal 49-18, Verk nr. 164, Serie nr. 096, Ref nr. 1-49-18-01-05-30, herrur, 42 mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, skeletterad, glasbaksida, läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, april 2015, box, ytterkartong.
BREITLING, Geneve, Jupiter (Navitimer 2300, T Swiss Made T), Cal ESA Y2 900 231, Serie nr. 5893, Ref nr. 80970, herrur, 41,5 mm, analog/digital, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, originallänk, viklås, cert, maj 1983, box (ej komplett).
must de CARTIER, Tank, Cal 157, Boett nr. 666001/3818, damur, 20,5 x 20 (28) mm, silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne, cert, mars 1990, box.
LONGINES, Conquest (300m/1000ft), Cal L 667.2 (ETA 7750), Serie nr. 34139238, Ref nr. L3.661.4.56.6, Boett nr. L3.661.4, kronograf, herrur, 41 mm, stål/keramik, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, OBS: spricka i bezel, originallänk (stål), viklås, Ref nr. L6001123881, ca 2009.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 1603, Serie nr. 3799223, Cal 1570, Verk nr. D614914, Boett nr. 1600, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, Jubileelänk (2005), viklås, Ref nr. 62510H-MA5/555 B, ca 1974.
SEIKO, Chronograph (100M), kronograf, herrur, 40,5 mm, Cal 7T92, Serie nr. 5O0153, Boett nr. 7T92-0LT0, stål, quartz, hardlexglas, datum, läderband, ca 2005, box.
LONGINES, Prix d´honneur, Cal 19.4, Serie nr. 12547866, Ref nr. 7615, Boett nr. 7615 1 / 103, herrur, 28 x 28 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne i doublé, ca 1964, box.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 158.9289.65, 14K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 2000, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16200, Serie nr. S216598, Cal 3135, Verk nr. 5897330, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla/visare, defekt, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-S10/558 B, ca 1994.
JONAS ENQVIST, Norrköping, fickur, 59,5 mm, Serie nr. 83, silver, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, boett tillverkad av Olof Strömvall, bucklor, ca 1788.
OMEGA, Seamaster, Cal 501, Serie nr. 16306749, Ref nr. CK 2846, Boett nr. 2846 10 SC / 2848, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1958.