Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari 2018
PRIMO, fickur, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 1515098/50, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2085688, Serie nr. 2085688, Ref nr. A13356, Boett nr. 0706B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt (se fördjupad information), Pilotlänk, viklås, Ref nr. S0706/357A, ca 2006.
LONGINES, damur, 15 mm, Cal 320, Serie nr. 12157296, Boett nr. 40702 / 46, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, 2 st. briljanter på boetten (ca 0,20 ctv), integrerad länk i 18K vitguld (ej original), längd 165-170 mm, totalvikt 24,7 gram, ca 1962.
OMEGA, Speedmaster, Date, "Tachymetre", Cal 1152, Serie nr. 58866718, PIC nr. 3513.50.00, Ref nr. ST 175.0083, Boett nr. 175.0083, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1563/850, cert (ej komplett), ca januari 2007, box, ytterkartong (skadad).
ZENITH, El Primero "Lightweight", Cal 400, Verk nr. 483007, Serie nr. 250383, Ref nr. 10.2260.400/69.R573, Boett nr. 10.2260.400, kronograf, herrur, 45 mm, kolfiber/aluminium, automatisk, datum, safirglas, skeletterad urtavla, glasbaksida, gummiband, viklås (svart stål), tillverkad ca 2014, cert, maj 2017, box (skadad), ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 136/250).
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 211, Serie nr. 12384130, Boett nr. 11029678, 18K vitguld, manuell, safirglas (skadat, se fördjupad information), skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (40 st. TW/VS, ca 0,4 ctv) och briljanter (8 st. TW/VS, ca 0,4 ctv), integrerad länk 18K vitguld (Eszeha), längd 184-193 mm, totalvikt 30,6 gram, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 78240, Serie nr. K884744, Cal 2235, Verk nr. A 1036335, Boett nr. 2040, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-DT1/551 B, cert, juli 2002, servicepåse.
Klockor Ralph Lauren
RALPH LAUREN, Stirrup, Cal RL 701, Serie nr. WAAC00406, Ref nr. RLR0021700, Boett nr. K00210, herrur, 32 x 34,5 (43), 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, integrerat läderband, viklås i 18K guld, Ref nr. BRO, cert (ej komplett), ca 2013, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 682, Serie nr. 27906875, Ref nr. CD 568.0011, Boett nr. 568.011 (C.B), damur, 24,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, buckla, originallänk (doublé), viklås, Ref nr. 5403/553, ca 1968.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 24253671, Ref nr. CD 168.0010, Boett nr. 168.010, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett (bandhorn), OBS: glasring saknas, ca 1966.
Klockor Lapponia
LAPPONIA, Coco, designad av Björn Weckström, Boett nr. S42/199, damur, 19 mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 2004.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 161, Serie nr. 14779381, Ref nr. CK 1161. Boett nr. 1161-8, stål, ankargång, skadad urtavla, ca 1955.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 197774, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1935, tygpåse.
LONGINES, Dolce Vita, Serie nr. 29954031, Ref nr. L5.155.4.96.6, Boett nr. L5.155.4, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas (repor), liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. 27634, ca 2005.
Klockor Gucci
GUCCI, "G", Serie nr. 0097788, Boett nr. 3600 J, damur, 26,5 x 24,5 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2004, box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Don Giovanni, Serie nr. X380607, Boett nr. 5873/1, damur, 22 x 25 (30) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2003.
JAEGER-LE COULTE, herrur, 33,5 mm, Cal P478/C, Serie nr. 1276923, Boett nr. A 726498, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1957.
FICKUR, 50 mm, savonett, Verk nr. 167563, Boett nr. 118133, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
OMEGA, Seamaster, Cal 600, Serie nr. 21209894, Ref nr. ST 135.005, Boett nr. 135.005, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1964.